november 21. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

A csádi misszió helyett akár a börtönbüntetést is bevállalná egy magyar katona, akit nem engednek leszerelni



Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Csád   Katonaság   Magyar kormány   Háború   Orbán Viktor   Fidesz   Botrány   Politika   Honvédség   Interjú

Magyar főhadnagy egy csádi misszió vagy börtönbüntetés előtt: a leszerelés kálváriája

Egy névtelenséget kérő magyar főhadnagy, aki kilenc hónapja küzd azért, hogy leszerelhessen a Honvédségtől, elmesélte történetét a 24.hu-nak. A katonatiszt kilépési szándékát többször jelezte, sikertelenül, és most komoly választás elé néz: egy hosszú afrikai misszió, vagy akár börtönbüntetés lehet a jövője.

A leszerelés nehézségei

A főhadnagy beszámolt róla, hogy számos módon próbálkozott már a leszerelésével. A Honvédség közel öt éve érvényben lévő leszerelési tilalma miatt azonban erőfeszítései eddig mind sikertelennek bizonyultak. Az interjúból kiderült, hogy a katona még a fizikai alkalmassági vizsgán is szándékosan elbukott, és pszichiátriai szakvéleményt is beszerzett, amely szerint alkalmatlan a szolgálatra. Mindezek ellenére továbbra sem engedték leszerelni, és újabb döntési helyzetbe került: akár egy hosszú távú csádi missziót is ráerőltethetnek.

Választás a misszió és a börtön között

A kormány tervei szerint katonai kontingenst küldenének Csádba, ami azt jelentené, hogy akár másfél-két évre Afrikába vezényelhetik azokat, akik szolgálatban állnak. A főhadnagy elmondása szerint, ha nem lenne más lehetőség, a parancsot végrehajtaná. Azonban azt is hangsúlyozta, hogy már jó ideje megérett benne a döntés: ki akar lépni a Honvédség kötelékéből, mert eltávolodott attól, amit a szolgálat jelentett számára. A döntés mögött álló értékrendbeli különbségek miatt még a három évig terjedő börtönbüntetést is elfogadhatóbb opciónak érzi.

Értékek és vezetői hozzáállás

A katonatiszt döntését személyes tapasztalatai és vezetői hozzáállása is befolyásolták. Egy történetet is elmesélt, amely a légierő egyik tábornokával való konfliktusához kapcsolódik. Egy alkalommal a tábornok akkor is elrendelte az éjszakai repülést, amikor a pilóták pihenőideje még nem telt le. Az incidens kapcsán a tábornok azzal érvelt, hogy „katonai pilótának nincsen pihenőideje. Addig repül, ameddig tud. Ha beleáll a földbe, akkor beleáll.” Ez a hozzáállás mély nyomot hagyott a főhadnagyban, aki ennek nyomán felismerte, hogy az értékrendje nem egyezik meg a vezetőkével.

Az alkalmatlanság bizonyítása

Miután megérett benne az elhatározás, hogy elhagyja a Honvédséget, többször megpróbálta hivatalosan is lezárni katonai karrierjét. Az állományparancsnoka és a zászlóaljparancsnoka is próbálta maradásra bírni, de ez csupán formális lépés volt, hiszen mindenki tisztában van vele, hogy csak Böröndi Gábor vezérkari főnök adhat engedélyt a leszerelésre, amit a főhadnagy nem kapott meg.

A főhadnagy az alkalmassági vizsgán direkt megbukott, és pszichiátriai vizsgálatra is jelentkezett, ám a katonai pszichiáter nem kívánt segíteni neki. Mindössze egy hónapos egészségügyi szabadságot kapott, de leszerelési kérelme továbbra sem járt sikerrel. - számolt be róla a 444.hu

Egy kényszerhelyzet utolsó reménye

A főhadnagy kétségbeesésében végül már csak abban reménykedik, hogy az interjú híre eljut a vezérkarhoz, és annak hatására azonnal leszerelik. „Remélem, kirúgnak ezért” – fogalmazott.

Ez az eset rámutat arra, hogy a jelenlegi rendszer korlátai milyen dilemmák elé állíthatják a katonákat. A kötelező szolgálat fenntartása a vezetők által elvárt szigorúságot is megerősítheti, de az egyéni döntések lehetőségének korlátozása konfliktust és elégedetlenséget is okozhat a fegyveres erőkön belül.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink