A családbarát kormány hatalmas pofont adott a fulladásos betegségben szenvedő 6 éven aluli gyerekeknek
A 2024-es költségvetés tervezete komoly aggályokat vet fel, mivel számos ellentmondásos intézkedés révén próbálják elérni a kitűzött célokat. A kormány megháromszorozza a hadi kiadásokat, miközben adósságcsökkentésre, valamint minden szektor számára több forrás biztosítására tesz ígéretet. Ez a látszólag lehetetlen feladat csak rejtett eszközökkel, például új adók bevezetésével, inflációhoz igazított adóemelésekkel, a forint árfolyamának gyengítésével, és a gyógyszertámogatások csökkentésével valósítható meg.
Gyógyszertámogatások csökkentése: a legkisebbek szenvedik meg
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő egy gyermekorvos által írt nyílt levelet tett közzé, amelyben a szerző felháborodását fejezi ki a gyógyszertámogatások tervezett csökkentése miatt. Az intézkedés, amelyről a kormány nem nyújtott hivatalos tájékoztatást, különösen a 6 éven aluli, fulladásos betegségben szenvedő gyerekeket érinti súlyosan.
Milyen hatásai lehetnek az intézkedésnek?
A fulladásos betegségek kezeléséhez szükséges gyógyszerek árai drasztikusan emelkedhetnek.
Sok család számára megfizethetetlenné válhatnak az alapvető gyógyszerek.
A gyermekek állapota romolhat, ami súlyos egészségügyi és társadalmi következményekkel járhat.
A magyar egészségügyi rendszer terhelése tovább nőhet a kezeletlen esetek miatt.
Egy elhallgatott megszorítás
A kormány nem kommunikálta nyíltan a gyógyszertámogatások csökkentésének tervét, ami komoly kérdéseket vet fel az átláthatóság kapcsán. A gyermekorvos levele és Hadházy Ákos figyelemfelhívása alapján valószínű, hogy egy „sunyizás” részeként került napirendre az intézkedés, melynek valódi áldozatai azok a kisgyermekek, akik számára az életmentő gyógyszerek hozzáférhetősége alapvető lenne.
Ki vállalja a felelősséget?
A költségvetési hiány és a gazdasági válságkezelés nevében hozott döntések hatásait a legvédtelenebb társadalmi csoportok érzik meg a leginkább. A családbarátként hirdetett politika hitelességét aláássa, ha éppen a családok legfiatalabb tagjai – a beteg gyerekek – kerülnek veszélybe.
Következtetés
A jövő évi költségvetés tervezett intézkedései nyomán a kormány cselekedetei egyre inkább eltávolodnak a családbarát szemlélettől. A gyógyszertámogatások csökkentése nemcsak egészségügyi, hanem morális kérdéseket is felvet, amelyekre a társadalom részéről erőteljes válasz érkezhet. Az intézkedés kapcsán sürgető, hogy a döntéshozók átgondolják, valóban megengedhetik-e maguknak, hogy a legkisebbeket sújtsák a megszorításokkal.
Hadházy Ákos posztjának szövegét változtatás nélkül közöljük:
Mostantól nem támogatja az állam az egyetlen olyan gyógyszert, amely fulladásos tünetek esetén 6 éven aluli gyermekeknek adható. Egy gyermek háziorvos értetlenkedő posztban számol be arról, hogy az eddigi pár száz forint helyett mostantól 4000 forintot kell fizetnie a család-és gyermekbarát ország polgárainak a Ventolin inhalációs aeroszolért. Felnőtteknek van egy kicsivel olcsóbb, 2800 forintos helyettesítő készítmény, de azt csak pulmonológus szakorvos írhatja fel, a háziorvos nem.
Mert ugye nincsen megszorítás. Csak szívtelenség, érzéketlenség, meg kiürült kassza egy elcseszett 14 év után. Persze van pénz, amire igazán kell, pl:
-800 milliárd egy senki által nem használt kelebiai kínai szupervasútra -1500 milliárd repülőtérre -900 milliárd Vodafone-ra -sok ezer milliárd olimpiára -250 milliárd atlétikai stadionra -200 milliárd Puskás stadionra -660 milliárd Tiborczék teljesen felesleges luxus irodaházaira -tegnapi hír: 18 helyett 36 milliárdért felújított balmazújvárosi vasútra -a haveroknak kiszervezett kórházi takarítás sok tucat milliárddal drágább árára -szétvert, majd újra felépített Földművelésügyi minisztériumra, ki tudja, még hány giccses replika épületre a várban, meg Debrecenbe tervezett közlekedési múzeumra
stb, stb, stb, stb, stb, stb.
Meg Magyarország előre megy. Ezerrel, lefelé a lejtőn.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!