Az állami vagyon feletti rendelkezés: új fejezet Rákosrendező ügyében
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) legfrissebb állásfoglalása váratlan részleteket tárt fel a budapesti Rákosrendező területének eladásáról. Az 85 hektáros ingatlan ügyében közzétett dokumentum szerint az Egyesült Arab Emírségek uralkodója jogosult kiválasztani a terület vevőjét, egy tavaly tavasszal kötött megállapodás alapján.
Mi áll a megállapodás hátterében?
A 2024 márciusában aláírt együttműködési megállapodást az év közepén elfogadott XXI. törvény rögzítette. Ennek értelmében a terület kizárólag olyan jogalany számára értékesíthető, akit az Egyesült Arab Emírségek kijelöl, a magyar kormány előzetes írásbeli hozzájárulásával. Ez az előírás komoly kérdéseket vet fel az állami vagyon feletti szuverenitás kapcsán.
A fővárosi önkormányzat, élén Karácsony Gergely főpolgármesterrel, élni kíván az elővásárlási jogával. Azonban az MNV állásfoglalása szerint ez a jog csak akkor gyakorolható, ha az elővásárló megfelel a megállapodás minden feltételének, beleértve a vételárat, a fizetési feltételeket és az egyéb szerződéses kötelezettségeket. Ez a megfogalmazás tovább árnyalja a főváros esélyeit.
Az elővásárlási jog körüli viták
A megállapodás alapján a terület közbeszerzés vagy pályáztatás nélkül, az Egyesült Arab Emírségek által kijelölt vevő részére kerülhet értékesítésre, amennyiben a magyar jogszabályok ezt lehetővé teszik. Ez viszont ütközhet az elővásárlási jogot szabályozó hazai előírásokkal. Hogy ez a gyakorlat mennyire felel meg a magyar jogrendnek, azt valószínűleg bíróság fogja eldönteni.
A főváros jogait tovább bonyolítja, hogy az MNV álláspontja szerint az elővásárlási jog csak a Főtáv tulajdonában lévő részekre vonatkozhat, nem pedig a teljes területre. A fővárosi önkormányzat azonban ezt vitatja, és átláthatóságot követel a tárgyalási folyamatban.
A szuverenitás kérdése
Az ügy politikai dimenziói sem elhanyagolhatók. A megállapodás alapján a magyar kormány gyakorlatilag lemondott az ingatlan feletti rendelkezési jogáról, miközben a vétójogot megtartotta. Ez a döntés a nemzeti jogszabályok megkerülésére, illetve a szuverenitás korlátozására utalhat, ami újabb vitákhoz vezethet a politikai térben.
Kérdések, amelyekre még nincs válasz
A 444 megkereste az MNV-t az elővásárlási joggal és a tárgyalások részleteivel kapcsolatban, azonban ezidáig nem érkezett válasz. Az ügy több szempontból is mérföldkő lehet az állami vagyonkezelés átláthatósága és a nemzetközi megállapodások hatása szempontjából.