február 05. szerda
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Áll a bál az EU-ban a szuverenitásvédelmi törvény miatt - egymás után csatlakoznak az országok a tiltakozókhoz

Részletek


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
szuverenitásvédelem   botrány   EU   Magyarország   Bíróság   Választások   Kampány   Politika   Magyar kormány   Orbán kormány

Újabb országok csatlakoznak az EU Magyarország elleni eljárásához

Csehország hivatalosan is jelezte, hogy részt kíván venni abban az eljárásban, amelyet az Európai Bizottság indított Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt – erősítette meg a cseh külügyminisztérium a CTK hírügynökségnek. A tárca szóvivője, Daniel Drake elmondta, hogy akár további 12 uniós ország is fontolgatja a csatlakozást az ügyhöz.



Dánia is beszáll az eljárásba



Nem sokkal Csehország bejelentése után Dánia is jelezte, hogy csatlakozik az Európai Unió Bíróságán zajló perhez – közölte a Reclaim nevű civil szervezet. Az Európai Bizottság még tavaly októberben döntött úgy, hogy bíróság elé viszi az ügyet, mivel véleménye szerint a 2023 decemberében elfogadott magyar törvény sérti az uniós jogot, különös tekintettel a demokratikus értékekre és az uniós polgárok választójogára.



Magyarország nem módosított a törvényen



Az uniós testület lehetőséget adott Magyarországnak arra, hogy két hónapon belül módosítsa a kifogásolt jogszabályt vagy magyarázatot adjon annak rendelkezéseire, azonban erre nem került sor. Ennek eredményeként az eljárás újabb szakaszába lépett, és az ügy a luxembourgi székhelyű bíróság elé került.



A Szuverenitásvédelmi Hivatal szerepe



A jogszabályt egy éve hatályba lépett, és az annak végrehajtásáért felelős Szuverenitásvédelmi Hivatalt Lánczi Tamás vezeti. A hivatal hivatalos célja a "nemzeti szuverenitás elleni támadásokkal szembeni fellépés", azonban több kritikus vélemény szerint tevékenysége inkább a kormány számára kényelmetlen civil szervezetek és független médiumok ellen irányul.



A törvény legnagyobb vitapontjai



A törvénnyel kapcsolatos egyik fő aggály, hogy nem világos, pontosan kiket és milyen kritériumok alapján vizsgálhat a Szuverenitásvédelmi Hivatal. A rendelkezések alapján bármilyen „külföldi beavatkozásra utaló folyamatot” ellenőrizhet, azonban ennek meghatározása rendkívül tág értelmezésre ad lehetőséget.



A Transparency International Magyarország már az Alkotmánybírósághoz is fordult az ügyben, mivel szerintük a törvény alaptörvény-ellenes, azonban az AB ezt másként ítélte meg.



Szijjártó Péter prágai látogatása



A cseh Deník N értesülései szerint Szijjártó Péter külügyminiszter a közeljövőben Prágába látogat. Bár az ilyen diplomáciai utak nem számítanak rendkívülinek, sajátos körülmény, hogy a magyar külügyminiszter a látogatás során rendőri biztosítást kap, és nem találkozik a cseh kormány egyetlen tagjával sem. Emellett programját titokban tartják.



(Forrás: MTI, Telex)

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink