A Matolcsy-klán: Vagyonmentés az utolsó pillanatban?
A Matolcsy-klán körüli vagyonmozgások az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kaptak, de a legújabb események különösen sok találgatásra adnak okot. A jelek szerint a család és a hozzájuk köthető üzleti körök jelentős erőfeszítéseket tesznek azért, hogy megőrizzék vagyonaikat. Ez a stratégia nem véletlen, hiszen Matolcsy György jegybankelnökként már csak néhány hónapig lesz hivatalban, és távozása után minden megváltozhat.
Készpénzre váltott közpénz – a vagyonok átcsoportosítása
A Matolcsy-klán vagyongyarapodásának története nem mindennapi. Az elmúlt 14 év során több mint 120 milliárd forint halmozódott fel körülöttük, méghozzá nem kis részben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak „kreatív” működésének köszönhetően. Ezek az alapítványok rendszeresen olyan befektetéseket eszközöltek, amelyek közvetett módon Matolcsy György fiának, Ádámnak és baráti körének gazdagodását szolgálták.
Az utóbbi időben azonban mintha új fejezet kezdődött volna. Jelzálog egy New York-i luxuslakásra 9 milliárd forint értékben, külföldi ingatlanok és befektetések, valamint jelentős készpénzfelhalmozás – ezek mind azt mutatják, hogy a Matolcsy-klán próbálja „bebetonozni” a vagyont. Ez a stratégia kísértetiesen emlékeztet Simicska Lajos bukásának előzményeire, amikor a Fidesz egykori pénzügyi háttérembere a hatalmi játszmák vesztese lett. Egy közgazdász metamorfózisa: Matolcsy György útja
Matolcsy György pályafutása egészen máshogy indult. Gazdasági miniszterként puritán és elhivatott szakemberként ismerték, jegybankelnökként azonban új oldala mutatkozott meg. Az unokatestvér, Szemerey Tamás, és a fia, Ádám is jelentős támogatást kapott az MNB körüli vagyonokból. Matolcsy Ádám egy bútorgyárral kezdte, de hamarosan az életmódja került a figyelem középpontjába: luxusórák, Porschék, több százmilliós ingatlanok a Balatonon és Újlipótvárosban. - számolt be róla a hvg
Az igazi kérdés azonban az volt, hogy mindez miből finanszírozható. A bútorgyár éves nyeresége messze nem érte el azt a szintet, ami ilyen életmódot lehetővé tett volna, főleg, hogy időközben az Origo hírportál is Matolcsy Ádám kezébe került. Az alapvetően veszteséges vállalkozások mellé azonban idővel megérkeztek a barátok: Száraz István és Somlai Bálint, akik milliárdos megrendeléseket kaptak az MNB-től.
A konfliktus Orbán Viktorral: Mi jöhet ezután?
Matolcsy György az utóbbi években nyílt kritikával illette a kormány gazdaságpolitikáját, ami feszültséget okozott közte és Orbán Viktor között. Ez különösen kockázatos lépés volt, hiszen Simicska Lajos példája világosan mutatja, mi történik, ha valaki szembemegy a miniszterelnökkel: a hatalom azonnal „újraosztja” a vagyont. Matolcsy talán felismerte ezt a veszélyt, és ezért igyekszik a vagyont biztonságosabb területekre átcsoportosítani.
Mit hoz a jövő?
Ahogy Matolcsy György közeledik jegybankelnöki mandátumának végéhez, az egész történet kulcskérdése az, hogy mi lesz a felhalmozott vagyonnal. Vajon sikerül elkerülniük a Simicskához hasonló bukást? Egy dolog biztos: a következő hónapokban a Matolcsy-klán minden lépését árgus szemekkel fogják figyelni.
Az eddigi trendek alapján az alábbi forgatókönyvek valószínűek:
Külföldi vagyonkimentés folytatódik, akár újabb luxusingatlanok vásárlásával.
A magántőkealapokban és más jogi konstrukciókban rejtett vagyonok további konszolidálása.
Esetleges hatósági vizsgálatok, amelyek a vagyon eredetét firtatják.
A Matolcsy-klán története újabb példája annak, hogy a magyar politikai elit hogyan próbálja megmenteni vagyonát a hatalmi játszmák viharában. Hogy sikerrel járnak-e, azt az idő dönti el.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!