november 21. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Az EU megtalálta Orbán gyengepontját? - határozott lépésre szánták el magukat

Ezt mindenki megfogja érezni...


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Orbán Viktor   Fidesz   Magyar kormány   Magyarország   Politika   Brüsszel   Európai bíróság   Bírság   Botrány   Választások

Fizetési felszólítást kapott a magyar kormány az Európai Bizottságtól: 93 millió euró a tét

Az Európai Bizottság határozott lépésre szánta el magát, és fizetési felszólítást küldött Magyarországnak, amelyben 93 millió euró megfizetésére szólítja fel a kormányt. A határidő október 31-én lejárt, ám a magyar kormány nem teljesítette a fizetést, így a Bizottság következő lépésként kényszerítő bírságot helyezett kilátásba – számolt be a hvg.hu Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivőjének tájékoztatására hivatkozva.

Az előzmények: Miért került sor büntetésre?
A helyzet hátterében egy 2020-as bírósági ítélet be nem tartása áll, amely miatt Magyarországot júniusban már egyszer elmarasztalták. Az Európai Bizottság 200 millió eurós kötbért szabott ki hazánkra, illetve napi egymillió eurós büntetést helyezett kilátásba. A problémát a magyar menekültügyi szabályozás uniós joggal való összhangba hozatala okozza. Az Európai Unió ugyanis már három és fél évvel ezelőtt meghatározta a kívánatos eljárást, amelynek keretében a menedékjog iránti kérelmet el kell bírálni, a menekültstátuszra nem jogosult személyeket pedig ki kell utasítani.

Magyarország azonban mindeddig nem tett konkrét lépéseket a szabályozás módosítására, amiért most pénzügyi szankciókkal kell szembenéznie.

A határidők és a következmények

A magyar kormánynak a 200 millió eurós összeg megfizetésére vonatkozó határideje már lejárt, így a Bizottság most 93 millió euró befizetésére szólította fel a kormányt, amelynek újabb határideje november 19. Amennyiben a fizetés továbbra is elmarad, a Bizottság november 20-tól további kamatokat számít fel, amelyek összege meg fogja haladni a jelenlegi 293 millió eurót.

Kényszerítő bírság és EU-s támogatások visszatartása

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy amennyiben Magyarország továbbra sem tesz eleget a követelésnek, a büntetést az országnak járó uniós pénzekből vonja le. Ez komoly anyagi nyomást jelenthet a kormány számára, hiszen az EU-s források fontos szerepet játszanak az ország gazdasági növekedésében és a különböző fejlesztési projektek finanszírozásában.

Politikai és gazdasági következmények

A jelenlegi helyzet nemcsak pénzügyi, hanem politikai szempontból is nyomás alá helyezi a magyar kormányt. Az Európai Bizottság lépése üzenetértékű, hiszen azt jelzi, hogy az EU hajlandó kényszerítő eszközökkel is kikényszeríteni a szabályok betartását. Ha Magyarország nem tesz lépéseket a menekültügyi rendszer reformjára, az Európai Unióval való kapcsolata tovább romolhat, és az uniós pénzekből történő támogatások folyamatos visszatartásával is számolnia kell.

Mi lehet a következő lépés?

A magyar kormánynak egyre kevesebb ideje maradt arra, hogy eleget tegyen a követeléseknek, és elkerülje a további kamatok és bírságok növekedését. A kérdés azonban az, hogy hajlandó-e változtatni álláspontján, vagy inkább vállalja a pénzügyi következményeket. Ha nem születik kompromisszum, az Európai Unió és Magyarország közötti feszültség tovább mélyülhet, és ez hosszú távon kedvezőtlen hatással lehet a magyar gazdaságra és a régió politikai stabilitására.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink