Az Alkotmánybíróság döntése a szuverenitásvédelmi törvénnyel kapcsolatban
Az Alkotmánybíróság (AB) szerint nincs jogi probléma a szuverenitásvédelmi törvénnyel, és elutasította a Transparency International Magyarország (TIM) civil szervezet panaszát. A testület két különvéleménnyel támogatta a törvény jogszerűségét, amely az elmúlt időszakban számos vitát generált a civil szervezetek és a kormány között.
Miért fordult a TIM az AB-hez?
A TIM azért fordult az Alkotmánybírósághoz, mert úgy vélekedett, hogy a szuverenitásvédelmi törvény alaptörvény-ellenes. A törvény lehetővé teszi, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) bizonyítékok vagy gyanú nélkül vizsgálhassa a civil szervezetek tevékenységét, és kötelezheti őket dokumentumaik átadására, amelyek között akár üzleti titkok vagy személyes adatok is szerepelhetnek. A TIM szerint ez sérti a véleménynyilvánításhoz és a tisztességes eljáráshoz való jogot, mivel visszaélhetnek a közhatalommal szembeni kritikák elfojtására.
Az AB álláspontja
Az Alkotmánybíróság az ügy elbírálásakor hangsúlyozta, hogy az SZH megállapításainak nincs jogkövetkezménye, és nem jár büntetőjogi szankciókkal. A vizsgálat nem korlátozza a civil szervezetek véleménynyilvánítási szabadságát. Az AB döntése szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak nincs hatósági jogköre, így nem érvényesek rá a tisztességes hatósági eljárásra vonatkozó alaptörvényi jogok. A jelentésre sem lehet bírósághoz fordulni, mivel a dokumentum nem jogszabályi következményekkel bír. - számolt be róla az index
A jogi eljárás hiányosságai
A TIM egy másik panaszában azt állította, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszegte a törvényt, mivel nem adta meg nekik a jelentéstervezetet a publikálás előtt. A törvény előírja, hogy a vizsgált szervezetnek lehetőséget kell adni arra, hogy észrevételeket tegyen, amit az SZH elmulasztott. Az Alkotmánybíróság ezt a mulasztást elismerte, és hozzátette, hogy a civil szervezetek polgári bírósághoz fordulhatnak, ha a jelentés sérti a jó hírnevüket.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal és a TIM közötti ellentét
A Szuverenitásvédelmi Hivatal idén februárban kezdte meg működését, miután a törvényt 2023 novemberében benyújtották és decemberben elfogadták. Az SZH elsőként a Transparency International Magyarországot vizsgálta, és júliusban eljárást indított ellenük. A szervezet azóta bejelentette, hogy nem működik együtt a hivatallal. A helyzet a tihanyi Tranzit Fesztiválon is vitát váltott ki, ahol Lánczi Tamás és Ligeti Miklós, a TIM jogi igazgatója, éles szóváltásba keveredtek.
Friss reakciók
A Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményben reagált az Alkotmánybíróság döntésére. A hivatal szerint a külföldről finanszírozott politikai nyomásgyakorló szervezetek támadása megbukott. A közleményben elvárták, hogy a civil szervezetek bocsánatot kérjenek, és hogy a jövőben maradéktalanul tartsák be a magyar törvényeket.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!