Ablakonként egymillióért szerezték be a függönyöket a volt győri polgármester irodájába
Borkai Zsolt távozása után, 2020 elején Dézsi Csaba András vette át Győr polgármesteri tisztségét. Az új városvezető számára átalakították a polgármesteri irodát, ahol az új bútorok és függönyök beszerzése több mint nettó nyolc és fél millió forintba került. Ezen adatokat a hétfőn nyílt „átláthatósági szobából” szerezték be, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a nyilvánosság hozzáférjen az önkormányzati kiadások részleteihez.
Az iroda felújításának költségei
A polgármesteri iroda átalakításához kapcsolódóan 2020-ban különböző szerződéseket kötöttek. Az egyik legnagyobb tételt a függönyök beszerzése jelentette, amelyre két különböző megrendelést adtak le:
Három darab függöny elkészítése: 941 506 forint + áfa.
A sötétítő függönyök díszítő elemekkel való ellátása: 2 085 447 forint + áfa.
A függönyök 2020 június közepére készültek el, a sötétítőket pedig egy hónappal később szállították. Ha egy ablakra lebontva nézzük a költségeket, akkor darabonként nettó egy millió forintért kerültek fel a függönyök.
Berendezési tárgyak és további felújítási költségek
A felújítás nem csupán a függönyökre terjedt ki. 2020 áprilisa és augusztusa között több fontos berendezési tárgy is beszerzésre került:
Nyeregbarna színű, kemény marhabőr középső asztaltető betéttel rendelkező tárgyalóasztal: 2 312 487 forint + áfa.
Páncélszekrény és irattároló komód: 1 231 047 forint + áfa.
Hangszigetelő kárpitozás a hivatali helyiség négy ajtószárnyán: 328 000 forint + áfa.
Az iroda felújítása augusztus végére fejeződött be, és ekkor kerültek a következő elemek is a helyiségbe:
A teljes felújítási költség, amelyet az adatbekérés során megkaptak, összesen 8 629 071 forint + áfa volt.
Átláthatóság és a „transzparens iroda”
Pintér Bence, Győr új polgármestere, aki 2024 októberében vette át a tisztséget, már a választási kampány során ígéretet tett arra, hogy a város vezetésében minden döntést átláthatóvá tesz. Ennek keretében nyílt meg a „átláthatósági szoba”, amely lehetőséget ad arra, hogy a polgárok, újságírók és érdeklődők betekintést nyerjenek az önkormányzati kiadások részleteibe.
A polgármester sajtótájékoztatón mutatta be az új helyiséget, és emlékeztetett arra, hogy a korábbi városvezetés nem volt hajlandó kiadni az adatokat, sőt, hosszú éveken át pereskedtek azokért. Pintér Bence elmondta, hogy mostantól bárki hozzáférhet az átalakításokkal kapcsolatos adatokat, amelyek az „átláthatósági szobából” kérhetők.
Az átláthatóság kihívásai
Bár a polgármester megígérte, hogy a városi hivatal minden adatot elérhetővé tesz, az önkormányzati cégek szerződései nem esnek ezen körbe. A Fidesz-frakció ugyanis a szeptemberi közgyűlésen elvette Pintér Bence tulajdonosi jogait, így az önkormányzati cégek szerződései nem kerülhetnek nyilvánosságra ezen a módon.
Pintér Bence hangsúlyozta, hogy az átláthatóságot nemcsak a városházán, hanem a városi cégeknél is szeretné érvényesíteni. A GYHG (Győri Hulladékgazdálkodási Kft.) például már elkezdte az adatnyilvánosság biztosítását, és Pintér reméli, hogy más cégek is követni fogják ezt a példát.
Politikai háttér és kihívások
Pintér Bence számára nem lesz egyszerű az átláthatóság teljes körű érvényesítése, mivel Győr városában a Fidesz–KDNP dominálja a közgyűlést. A 22 fős testületből 14 mandátuma van a kormánypártnak, míg az ellenzéki összefogásnak (TSZV–LMP–Zöldek–Momentum–MSZP) csupán 4, a Borkaival Közösen a Jövőnkért egyesületnek 2, és a Civilek Győrért egyesületeknek 1 képviselője van. Ez a politikai helyzet megnehezíti Pintér Bence számára a változások végrehajtását, ugyanakkor az átláthatóságot célzó törekvései folytatódnak.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!