november 21. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Az iskolások már kapják, de a felnőtteket is védheti: Majdnem mindenki megfertőződik, de van rá oltás

A felnőttek körülbelül 90 százaléka találkozik vele élete során


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
oltás   Egészségügy   Betegség   Egészség   Fejlesztés   HPV   Rák   felnőttek   gyerekek   daganat

Felnőttkorban is hatékony védelem a HPV-oltás

A humán papillomavírus (HPV) az egyik legismertebb kórokozó, amely a méhnyakrák kialakulásáért felelős. Bár már több mint 40 éve ismert, a HPV elleni oltás csak 2006-ban vált elérhetővé, és azóta Magyarországon iskolai kampányoltásként kérhetik a szülők hetedik osztályos lányaik, valamint már négy éve a fiúk számára is. Ez a lehetőség segíti, hogy minél több fiatal még a fertőzés előtt megszerezhesse a védelmet. Azonban felmerül a kérdés, mit tehetnek azok a felnőttek, akik már kicsúsztak az iskolai oltási programból? Koiss Róbert klinikai nőgyógyász-onkológus szerint számukra is érdemes fontolóra venni a HPV-oltást, hiszen minden korosztály ki van téve a fertőzés kockázatának.

A fertőzés gyakorisága és a HPV-oltás fontossága

A HPV rendkívül elterjedt: a felnőttek körülbelül 90 százaléka találkozik vele élete során, sokszor tünetmentesen, és minden tizedik esetben a vírus hosszan a szervezetben maradhat. Az iskolai kampányoltásokból kimaradó felnőttek csak térítés ellenében kaphatják meg az oltást, amely 15 éves kor felett három dózis beadását igényli, és egy adagja nagyjából 50 ezer forintba kerül. A legújabb kutatások alapján azonban bebizonyosodott, hogy még felnőttkorban is kiemelkedően hasznos lehet a HPV elleni védőoltás, mivel a szervezet minden életkorban ki van téve a fertőzés kockázatának.

Koiss Róbert hangsúlyozta, hogy felnőttkorban is több mint tíz évre szóló védelmet nyújt az oltás, amely szemben a természetes fertőzéssel, erős immunválaszt generál a szervezetben. Az oltatlan fiatalok akár harmada lehet HPV-fertőzött, ami kiemeli a megelőzés szükségességét.

Az oltás hatékonysága felnőtteknél és a férfiak esetében

Bár a vakcinát ideális esetben a szexuális élet megkezdése előtt ajánlott beadatni, a későbbi életkorban is hatékonyan működik. A vizsgálatok szerint a méhnyak rák előtti állapotainak kialakulása ellen 93-95 százalékos, míg a méhnyakrákkal szemben 84-85 százalékos védelmet nyújt. A férfiaknál is hatékonyan előzi meg a HPV-fertőzéshez kapcsolható garat- és szájüregi rákok kialakulását, különösen, mivel ezek a daganatok gyakran rák előtti stádium nélkül jelentkeznek. A védőoltás 55 éves korig jelentős védelmet nyújt mindkét nem számára.

A HPV-fertőzés felszámolásának lehetősége

A HPV okozta megbetegedések felszámolása nemcsak az oltásokkal, hanem rendszeres szűrésekkel is elősegíthető. Magyarországon a 25–65 év közötti nők számára háromévente ingyenes méhnyakszűrés áll rendelkezésre, amely segít felismerni a panaszmentes elváltozásokat is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) célul tűzte ki, hogy 2030-ig a lányok 90 százaléka megkapja a HPV elleni védőoltást 15 éves koráig, ezáltal csökkentve a méhnyakrák előfordulását világszerte. Magyarország élen jár az EU-ban a magas, 80 százalékos átoltottsági aránnyal, és a fiúk oltásának kiterjesztése is jelentős lépés a HPV-fertőzések megelőzésében.

A felnőttkori oltás elérhetőségének fontossága


Koiss Róbert szerint a HPV-oltás támogatása a felnőttek számára is rendkívül fontos lenne, hiszen ezáltal Magyarország is közelebb kerülhetne ahhoz, hogy a méhnyakrák előfordulása jelentősen csökkenjen, és a HPV-vel összefüggő daganatok száma is visszaessen. Az alacsony részvétel a szűrővizsgálatokon továbbra is kihívást jelent, ezért a felnőttek széles körű beoltása és a rendszeres szűrések fokozása lehet a kulcs ahhoz, hogy a jövő generációi biztonságban lehessenek ettől az alattomos vírustól.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink