Oroszország újabb válaszlépése: A 444.hu és más európai médiumok tiltólistán
A 444.hu hírportál is felkerült az orosz külügyminisztérium kedden kiadott tiltólistájára, amely alapján június 25-étől 81 európai hírszolgáltató elérését korlátozzák Oroszországban. Az intézkedés válaszlépés az Európai Unió Tanácsának május 17-i döntésére, amely az EU területén betiltotta három orosz média, a RIA Novosztyi, az Izvesztyia Médiainformációs Központ és a Rosszijszkaja Gazeta „minden műsorszórási tevékenységét”.
Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint ezek az ellenintézkedések olyan médiaszolgáltatókra irányulnak, amelyek „rendszeresen terjesztenek hamis információkat a különleges katonai művelet menetéről”. A közlemény hangsúlyozza, hogy a lépés „tükröző és arányos” megtorlás, válaszul az orosz médiák betiltására az EU-ban.
Az orosz fél már többször figyelmeztetett arra, hogy a hazai újságírók politikailag motivált üldözése és az orosz médiák indokolatlan betiltása az EU területén nem marad következmények nélkül. Azonban Brüsszel és a blokk-központú országok fővárosai az eszkaláció útját választották, ezzel Oroszország válaszlépéseit provokálva.
Moszkva kijelentette, hogy amennyiben az orosz médiával szembeni korlátozásokat feloldják, az orosz fél is felülvizsgálja döntését az érintett európai médiaszolgáltatókra vonatkozóan.
A tiltólistán szerepelnek az EU minden tagállamából médiumok, köztük olyan neves lapok és tévécsatornák, mint a német Der Spiegel, a francia Le Monde, valamint az összuniós Politico európai kiadása. Számos közszolgálati médium is helyet kapott a listán, például az olasz RAI, a portugál RTE és a spanyol Televisión Española. Érdekes módon a magyar közmédia, amely jelentős szerepet játszik az orosz háborús propaganda terjesztésében, nem került fel a listára.
Ez az újabb korlátozás tovább élezi a feszültséget Oroszország és az Európai Unió között, egyre inkább mélyítve a szakadékot a két fél között a médiapolitika terén. Az orosz és európai média közötti viszony egyre feszültebbé válik, ami hosszú távú hatásokkal járhat mindkét fél információs politikájára és nemzetközi megítélésére.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!