Elképesztő ütemben érkeznek Magyarországra a vendégmunkások
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) friss közleménye szerint jelenleg mintegy 120 ezer vendégmunkás dolgozik Magyarországon. Ez a szám jelentősen eltér a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataitól, amelyek 92,7 ezer külföldi állampolgárságú alkalmazottat jeleztek 2023-ban. A különbség közel 30 ezer fő, ami jelentős eltérésnek számít, és kérdéseket vet fel a két intézmény adatgyűjtési módszereivel kapcsolatban.
A vendégmunkások számának növekedése
A KSH adatai szerint 2023-ban az előző évhez képest a külföldi munkavállalók száma 11,7 ezer fővel nőtt, ami a harmadik országbeli munkavállalók számának jelentős növekedésével magyarázható. A KSH szerint 2021 óta gyorsuló ütemben nő a külföldi munkavállalók száma Magyarországon, azonban az NGM által közölt 120 ezer fő még mindig jóval magasabb a hivatalos statisztikai adatoknál.
Főbb vendégmunkás csoportok
Az utóbbi időben jelentősen megnőtt a Fülöp-szigetekről érkező munkavállalók száma, akiknek létszáma 2022-ben még csak 1100 fő volt, míg 2023-ban már közel 6300-an dolgoztak Magyarországon. Ezzel egy év alatt több mint 5 ezer fővel nőtt a számuk. A második és harmadik legnagyobb csoport Vietnámból és Kirgizisztánból érkezett, egy év alatt 2200 vietnámi és 1300 kirgiz munkavállaló érkezett hazánkba.
Regionális összehasonlítás
Bár Magyarországon a harmadik országból érkező munkavállalók aránya a V4 országok között a legalacsonyabb, a külföldi munkavállalók aránya a teljes foglalkoztatottak számához viszonyítva 2,6%. Ezzel szemben Szlovákiában ez az arány 3,8%, Lengyelországban 6,4%, míg Csehországban 17%.
Adatok forrása és értelmezése
A KSH közleménye szerint az általuk közzétett adatok a magyarországi munkáltatóknál bejelentett külföldi állampolgárságú munkavállalók átlagos állományi létszámára vonatkoznak. Ezzel szemben az NGM a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) által közzétett információkra támaszkodik, amelyek az adott időintervallumban kiadott, illetve az adott időpontban érvényes munkavállalási engedélyek darabszámára vonatkoznak.
A különbség oka tehát a két adatgyűjtési módszer eltérésében rejlik. A KSH által közzétett adatok az átlagos állományi létszámot tükrözik, míg az NGM az érvényes munkavállalási engedélyek számát veszi alapul. A KSH legfrissebb adatai szerint 2024. januárjában 97,6 ezer fő volt a külföldi állampolgárságú alkalmazásban állók létszáma, ami 12,4 ezer fővel több, mint az előző év azonos időszakában.
Konklúzió
Az adatok közötti eltérés ellenére egyértelmű, hogy Magyarországon jelentős mértékben nő a külföldi munkavállalók száma, különösen a harmadik országból érkezőké. Ez a tendencia a jövőben is folytatódhat, ahogy egyre több munkavállaló érkezik távoli országokból, hogy részt vegyen a magyar munkaerőpiacon.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!