Országos bombariadó: Iskolák kiürítése és rendőrségi intézkedések
Tömeges fenyegetések
Csütörtök reggel több budapesti és vidéki iskola kiürítésére került sor bombafenyegetések miatt. Az eset legalább húsz intézményt érintett országszerte. A rendőrség megerősítette, hogy a fenyegetéseket hasonló tartalmú e-mailek útján küldték, amelyek valószínűleg ugyanabból a forrásból származnak.
A hatóságok minden szükséges intézkedést megtesznek a helyzet kezelésére, és arra kérik a lakosságot, hogy amennyiben hasonló üzeneteket kapnak, azonnal értesítsék a rendőrséget. A lakosság együttműködését kérik a hatósági utasítások betartásában.
Nyomozás indult közveszéllyel fenyegetés miatt
Közveszéllyel fenyegetés gyanújával a rendőrség nyomozást indított. Az országos rendőrfőkapitány a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodát (KR NNI) bízta meg az ügy felderítésével, és minden területi szervet utasított a gyors és hatékony együttműködésre.
Az ügyben kiemelt figyelmet kapott az iskolák biztonsága, és a hatóságok célja a fenyegetések forrásának mihamarabbi azonosítása.
Érintett intézmények és helyszínek
A fővárosi és vidéki iskolák közül több érintett volt a bombafenyegetésekben. Például az újbudai Gárdonyi Géza Általános Iskola, a kőbányai Zrínyi Miklós Gimnázium, valamint Óbuda több oktatási intézménye. Az érintett helyszíneken a diákokat és a tanárokat az épületekből kimenekítették.
A XI. kerületi Bocskai István Általános Iskolában és a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnáziumban is hasonló intézkedések történtek. Egyes diákokat hazaküldtek, míg másokat átmeneti gyűjtőhelyekre irányítottak.
Diákok beszámolói
A kőbányai Zrínyi Miklós Gimnázium egyik tanulója, P. Ádám, így számolt be az esetről:
A második óránk közepén a tanárok értesítettek minket a bombariadóról, majd mindenkit hazaküldtek. Az épület kiürítése zavartalanul zajlott.
Ádám elmondta, hogy a diákok között elterjedt az a vélemény, miszerint a bombariadók összefügghetnek az iskolai felvételi eredmények megtekintésének problémáival, bár erre hivatalos megerősítés nem érkezett.
Miniszterelnöki reakció
Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében tájékoztatta a közvéleményt:
Forródróton vagyok a belügyminiszterrel. Az érintett iskolák biztonságát megerősítjük, a bombariadók hátterét felderítjük.
A kormány elkötelezett a diákok és az intézmények biztonságának garantálása mellett, és kiemelt figyelmet fordít a fenyegetések mielőbbi kivizsgálására.
Hatósági együttműködés
A rendőrség továbbra is arra kéri a lakosságot, hogy bármilyen gyanús tevékenységet vagy információt osszanak meg velük, hogy segíthessék a nyomozást. Az ügy további fejleményeiről a hatóságok folyamatosan tájékoztatják a közvéleményt.
Gulyás Gergely reagált az iskolai bombafenyegetésekre
Csütörtök reggel több iskolában bombariadó miatt kellett kiürítést elrendelni. Az eseményekre reagálva kormányinfót tartott Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Vitályos Eszter kormányszóvivő. A sajtótájékoztatón számos részletet osztottak meg a történtekről.
Az interneten keresztül érkeztek a fenyegetések
Gulyás Gergely elmondta, hogy az incidens hátterében valószínűleg egyetlen internetes felhasználó áll, aki egy e-mail-címről küldött fenyegető üzeneteket. Összesen 30 intézmény – 29 budapesti és egy hódmezővásárhelyi iskola – kapott azonos tartalmú levelet. Az érintett intézményekhez azonnal kiszálltak a rendőrök, és megkezdték a szükséges vizsgálatokat.
Az iskolák döntöttek a tanítás folytatásáról
A bombariadók ellenére nem minden intézmény függesztette fel a tanítást. Az iskolák saját hatáskörben dönthettek arról, hogy a tanítási nap folytatódik-e. Az érintett intézmények többségében zavartalanul folytatódtak az órák, miután a helyszíni vizsgálatok nem igazolták a fenyegetés valóságtartalmát.
Nemzetközi együttműködés a nyomozás érdekében
A magyar hatóságok kapcsolatba léptek a szlovák társszervekkel, mivel ott szeptemberben hasonló esetek történtek. A rendőrség és a biztonsági szolgálatok kiemelten kezelik az ügyet, és megkezdték a fenyegető személy azonosítását. Gulyás Gergely biztosította a közvéleményt arról, hogy a hatóságok mindent megtesznek az elkövető kézre kerítése érdekében.