Orbán Balázs vitatott kijelentése továbbra is téma: emléktáblát kapott a Corvin közben
Az elmúlt időszak egyik legtöbb vitát kiváltó politikai kijelentése Orbán Balázshoz, a miniszterelnök politikai igazgatójához kapcsolódik, aki egy podcast során a magyar 56-os forradalom és az ukrán konfliktus kapcsán fogalmazott meg kérdéses gondolatokat. A kijelentései miatt kitört közfelháborodás még mindig érezhető, különösen annak tükrében, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) szatirikus akcióval emléktáblát állított Orbán Balázsnak a Corvin közben.
Orbán Balázs kijelentésében azt hangsúlyozta, hogy 1956-ból kiindulva „valószínűleg nem tettük volna azt, amit Zelenszkij elnök tett”, és felelőtlennek tartotta volna, hogy az ország háborús védekezésbe kezdjen. Szerinte ehelyett más megoldást kellett volna találni. A reakciók gyorsan érkeztek, miután sokan úgy vélték, hogy a politikus szavai az orosz agresszióval szembeni passzivitásra utalnak. Orbán Balázs végül bocsánatot kért a kijelentéseiért, és még Orbán Viktor miniszterelnök is elismerte, hogy ez hiba volt. A miniszterelnök azonban hozzátette, hogy ha harcra kerülne sor, Orbán Balázs ott lenne velük a Corvin közben, hősiesen védené a hazát.
Az MKKP azonban nem hagyta szó nélkül a helyzetet. Szatirikus formában emlékművet állítottak a politikai igazgatónak a Corvin közben, Orbán Balázs arcképével és azzal a felirattal: „Emlékezz és emlékeztess a politikai komisszárra, aki 1956 októberében hősies és gyors fegyverletételével számos orosz szuverenitásharcos és békefenntartó életét mentette meg.” Az MKKP ezen akciója egyértelműen arra céloz, hogy Orbán kijelentései bátorították a passzivitást egy potenciális katonai megszállás esetén, és mindezt humorosan a 56-os forradalom kontextusába helyezték.
A Kutyapárt azonban még tovább ment, és „Nyalonc Balu”-ként hivatkozott Orbán Balázsra, akinek arcképét a fiktív „orosz–magyar békeharcos világszövetség” által állított emlékműn láthatták az arra járók. Az irónia természetesen erőteljes, hiszen a valóságban Orbán Balázs kijelentései komoly politikai következményekkel jártak, és még a legmagasabb szinteken is kénytelenek voltak reagálni rá.
Az emlékmű másik oldala további neveket is felsorol, mint például Bayer Zsoltot, Bencsik Andrást és Szijjártó Pétert, akiket az MKKP „Corvin közi szuverenitásharcosoknak” nevezett. A humoros megjegyzésük szerint ezek az emberek bátor kiállásukkal „mindent megtettek azért, hogy ne kapjanak se belföldről, se külföldről segítséget az 1956-os imperialista háborúpárti ellenforradalmárok”, és ezzel megvédték a Szovjetunió békéjét.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt közösségi oldalán is felkapta a témát, amikor október 22-én egy ironikus szavazást indított: „Ki adja meg magát először október 23-án?”. A válaszlehetőségek között Orbán Balázs mellett olyan szereplők is helyet kaptak, mint a MÁV, az állami egészségügy és egy helyi gíroszos.
Az MKKP akciói, mint mindig, szatirikus formában hívják fel a figyelmet a politikai történésekre, most azonban különösen érzékeny témát érintettek. Orbán Balázs kijelentései továbbra is megosztják a közvéleményt, és úgy tűnik, még hosszú ideig napirenden maradnak.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!