Alkotmánybíróság: Jogellenesen járt el a köztévé a Fidesz politikai reklámjának híradós riportként való bemutatásával
Az Alkotmánybíróság elutasította a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. panaszát, amelyben a közmédia azt állította, hogy sérült a sajtószabadság, amikor megbüntették őket a Fidesz politikai kampányvideóinak híradós riportként történő bemutatása miatt – derült ki a hvg.hu beszámolójából.
A Nemzeti Választási Bizottság döntése A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) még május elején hozott egyhangú, 13-0 arányú határozatot, amely szerint a köztévé megsértette a politikai reklámok közzétételére vonatkozó szabályokat. A kifogás tárgya az M1 Híradó egyik anyaga volt, amelyben egyértelműen a Fidesz kampányüzeneteit közvetítették. Az NVB eredetileg egy, a Momentum Mozgalom által benyújtott beadvány alapján vizsgálta az esetet, amely szerint az M1 Híradó gyakran kritikátlanul és kontextus nélkül közvetíti a kormánypárt üzeneteit. - számolt be róla a 444
Az NVB döntésének fő megállapításai: - A híradós riportnak álcázott anyag valójában politikai reklám volt. - A köztévé ezzel megsértette a választási kampány szabályait. - Az NVB egységesen elmarasztalta a közmédiát az ügyben.
A közmédia panaszának elutasítása A közmédia a Nemzeti Választási Bizottság határozata ellen először a Kúriához fordult, amely helybenhagyta az NVB döntését. Ezt követően az Alkotmánybírósághoz nyújtottak be panaszt, arra hivatkozva, hogy sérült az Alaptörvény IX. cikkében foglalt véleménynyilvánítási és sajtószabadság joga.
Az Alkotmánybíróság azonban elutasította a panasz befogadását az alábbi indokok alapján: - Az ügy nem vetett fel alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést. - Nem merült fel olyan kétség, amely az Alaptörvény megsértésére utalt volna. - Nem indokolta semmi a bírói döntés elleni indítvány érdemi vizsgálatát.
Politikai és etikai következmények Az ügy rámutatott arra, hogy a közmédia működése politikai szempontból erősen megosztó. Az NVB döntése és az Alkotmánybíróság állásfoglalása a jogállamiság elveinek védelmét helyezte előtérbe, megerősítve a politikai reklámok szabályozásának fontosságát a közmédia működésében.
Ez az eset újra felszínre hozta a közmédiával kapcsolatos vitákat:
A sajtószabadság kérdése és a politikai befolyásoltság határvonalai.
A közmédia szerepe és felelőssége a kampányidőszakban.
Az objektív és kiegyensúlyozott tájékoztatás fontossága.
Az ügy kapcsán továbbra is napirenden marad, hogy a közmédia hogyan tölti be a törvények által előírt semleges tájékoztatási szerepét egy demokratikus társadalomban.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!