Csak egy eldugott közleményből derült ki, hogy tovább bővül az ország egyik legnagyobb akkumulátorgyára
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Tovább Bővül a Gödi Samsung Akkumulátorgyár: Lakossági Aggodalmak és Környezeti Kockázatok
Göd, 2024. július 16.** – A gödi Samsung akkumulátorgyár decemberben újabb tíz évre szóló környezethasználati engedélyt kapott, amely látszólag rugalmasan módosítható. A dél-koreai multinacionális vállalat több mint 43 ezer négyzetméterrel tervezi bővíteni a már így is hatalmas gyárat. A Pest Vármegyei Kormányhivatal már megkezdte az engedély módosításának folyamatát, amely a „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű” besorolásnak köszönhetően gyorsabban halad.
A hatóság közleménye szerint a bővítés két épületet és az ezeket összekötő hidat érinti, továbbá három új kazánt telepítenének a meglévő hét mellé. Az akkumulátorgyártási kapacitás növelése érdekében négy új gyártósort állítanának üzembe a jelenlegi tizenkettő mellé. Ezenkívül néggyel bővül a „mixing” terület is, ahol az elektródagyártás folyik, és ahol az NMP (N-metil-2-pirrolidon) oldószert használják, amely már korábban is szennyezte a helyi vízforrásokat és levegőt.
A bővítés eredményeként a gyártási kapacitás 20%-kal nőne, az éves szerves oldószer felhasználás pedig 22 ezer tonnára emelkedne a korábbi 14 és fél ezer tonnáról. A gyár által beépített terület így 510 575 négyzetméterről 553 864 négyzetméterre növekedne.
Lakossági Bizalmatlanság és Környezeti Kockázatok
A környékbeli lakosok évek óta bizalmatlanok a gyártechnológiával szemben. A gyár közvetlenül a lakott terület mellett épült, és éjszakánként zavaró zajt bocsát ki. A zajvédő fal építése ellenére továbbra is érkeznek panaszok. Emellett a gyárat többször érték kritikák tűzvédelmi szabálysértések és a dolgozók rákkeltő anyagokkal való veszélyeztetése miatt.
A lakosok aggodalmait fokozza, hogy a gyár kibocsátásainak pontos hatásai nem ismertek. Az Átlátszó által közölt adatok szerint 2019 és 2022 között 88 tonna NMP került a levegőbe, amely magzatkárosító hatású. Különösen aggasztó, hogy 2021-ben egyetlen év alatt 81,4 tonna NMP került ki, amelyre nincs magyarázat.
Szennyezések és Hatósági Reakciók
Az NMP először 2022-ben jelent meg olyan helyeken, ahol nem kellett volna: a helyi Göd-ÉRT Egyesület több kerti locsolókút vizében mutatta ki az oldószert. Idén pedig a gyár melletti termőföldeken felbugyogott szennyvízben is jelentős mennyiségben találták meg az anyagot. A Greenpeace vizsgálata 200 mikrogramm/liter NMP-t mutatott ki a szennyvízben. A Samsung nem vállalta magára a szennyezéseket, és nem is kommentálta az eseteket.
A Greenpeace követeli, hogy a hatóságok tisztázzák a szennyező anyag eredetét, és biztosítsák, hogy ne történjenek további szennyezések. A vízmű szolgáltató közleménye szerint a szennyvízben található NMP a kommunális szennyvíz része volt, de az ipari szennyvízelvezető rendszerben nem volt üzemzavar.
Átláthatóság és Lakossági Részvétel
A bővítésről szóló közleményt nem verték nagydobra: Göd weboldalán „Tájékoztató” címen jelent meg, és a vármegyei önkormányzat oldalán sem található információ. Közmeghallgatást nem hirdettek meg, a lakosság május 1-ig küldhetett írásban véleményt.
A lakosok és a környezetvédők szerint szükséges lenne a hatóságok megerősítése és függetlenségük biztosítása, hogy hatékonyan léphessenek fel a szennyezések ellen. Továbbá elvárják, hogy a kormány garantálja a lakosság és a dolgozók egészségét, és ne kényszerítse rá az akkumulátor-beruházásokat a helyiekre.
Az egyre növekvő gyár és a hozzá kapcsolódó problémák komoly kihívások elé állítják a gödi közösséget és a helyi hatóságokat. Az átláthatóság és a lakosság bevonása elengedhetetlen a bizalom helyreállításához és a környezeti károk minimalizálásához.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!