A kormányzati kommunikáció és a covid-járvány valódi következményei
Az ötödik évforduló alkalmából a kormány sikerpropagandaként próbálta bemutatni Magyarország járványkezelését, miközben a valóság számos kényelmetlen adatot rejtett magában. A WHO statisztikái szerint Magyarország a harmadik legrosszabb eredményt érte el a covid-halálozások tekintetében, ami erősen megkérdőjelezi a kormányzati narratívát.
A propagandafilm és annak elhallgatott részletei
Orbán Viktor YouTube-csatornáján a minap megjelent egy kisfilm, amely "Így győztük le a Covid-járványt" címmel próbálta sikerpropagandaként bemutatni a kormány teljesítményét. Azonban a filmből számos fontos részlet hiányzik, mint például a pontos halálozási adatok, a járványkezelés és tájékoztatás során elkövetett hibák, valamint a lélegeztetőgépek problémája. Mindezeket a kormány úgy igyekezett elkerülni, hogy a járvány elleni küzdelem eredményeit sikeresnek állítsa be.
Kunetz Zsombor kritikája
Kunetz Zsombor egészségügyi elemző a kormányzati film nyilvánosságra kerülését követően Facebook-posztban reagált, kijelentve, hogy a történelemhamisítás folyamata megindult. Az elemző a járványkezelés alapvető hibáit felsorolva két diagramot is megosztott, amelyek a halálozási adatokat tartalmazzák, és amelyek magukért beszélnek.
A valós halálozási adatok
Az egyik ábra szerint a WHO statisztikái alapján Magyarország a harmadik legrosszabb helyen áll a covid-halálozások tekintetében. A másik diagramon a Központi Statisztikai Hivatal adatai mutatják, hogy 2020 és 2023 között jelentős növekedés volt tapasztalható a halálozások számában. A halálozások számát a 2020 előtti tízéves átlaghoz viszonyítva a többlethalálozás 44 109 főre rúgott, míg a covidban elhunytak száma 43 297 fő volt.
Mielőtt folytatod a cikk olvasását érdemes pár pillantást vetni erre a rövid videóra, talán ez volt az egyik legnagyobb baki élőben az elmúlt pár évet tekintve
Bakizott Müller Cecília
A kormány kommunikációjának veszélyei
Kunetz Zsombor szerint a kormányzati kommunikáció különösen veszélyes, mivel ha nem vagyunk hajlandóak szembenézni a járványkezelés kudarcainak okával, akkor a jövőben ugyanazokat a hibákat fogjuk elkövetni. Az elemző arra hívja fel a figyelmet, hogy sokkal fontosabb lenne a közbeszédben a járvány valódi hatásait és annak kezelését elemezni, mintsem a történelmet meghamisítani.
Miért fontos a valódi problémák felismerése?
Kunetz véleménye szerint a közbeszédnek arról kellene szólnia, hogy hogyan történhetett meg, hogy egy ország ilyen súlyos következményekkel szembesült a járvány során. Az elemző szerint a valódi cél az lenne, hogy a társadalom tanuljon a hibákból, és biztosítsa, hogy hasonló helyzetek a jövőben ne fordulhassanak elő.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!