„Valaki adjon már a Petyának egy lángost, hátha magához tér!” – Politikai szóváltás a Fidesz szemszögéből
A magyar politikai élet ismét heves jelenetekkel gazdagodott, amikor Menczer Tamás, a Fidesz szóvivője és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke között tört ki éles szóváltás. Az eseményeket tovább színesítette Budai Gyula, fideszes országgyűlési képviselő ironikus megjegyzése, miszerint „Valaki adjon már a Petyának egy lángost, hátha magához tér!”
A komment Budai szerint a helyzet abszurditását kívánta kifejezni, ám ennél mélyebb kérdéseket is felvetett a politikai kommunikációval és a kormányzati narratívával kapcsolatban.
Az eset háttere Magyar Péter kedden egy pécsi gyermekotthont próbált meglátogatni, azonban az intézmény nem engedte be. A helyszínen nem sokkal később megjelent Menczer Tamás, aki – az eset szemtanúi szerint – feszült hangnemben szólt Magyarhoz, közvetlenül konfrontálódva vele. A szóváltás során elhangzott Menczer részéről a provokatív kijelentés: „Ketten vagyunk csak, te meg én. Beszélj végre egy férfival!”
A „lángos” kommentár Budai Gyula, a Fidesz egyik prominens képviselője, az esethez kapcsolódóan egy rövid, ironikus megjegyzést tett Menczer Tamás által posztolt videó alá. A felvétel csupán 5 másodpercnyi részletet mutatott, amelyen Magyar Péter látható, ahogy egy ajándékokkal teli dobozzal kezében arra kéri Menczert, hogy lépjen hátrébb, majd enyhén meglöki.
Budai kommentárja szembehelyezkedni látszik a kormányzati narratívával, amely Magyar Pétert agresszív, politikára és közintézményekre alkalmatlan személynek állítja be.
Kormányzati narratíva és Orbán Viktor állásfoglalása Orbán Viktor miniszterelnök már november 22-én reagált a politikai erőszak kérdésére, közösségi oldalán kijelentve:
„Megjelent az erőszak a magyar politikában. Régen az ilyenért bocsánatot kértek és visszavonultak. Most meg árad a közönségesség és durvaság.”
Ezzel szemben Budai Gyula ironikus hozzászólása nemcsak a helyzetet, de a kormányzati véleményt is árnyalja. Budai ugyanis láthatóan nem osztja Orbán aggodalmát a politikai erőszak eszkalálódása miatt.
A közvélemény reakciója Az eset széleskörű vitát váltott ki, amelyben különböző nézőpontok érvényesültek:
Néhányan az ellenzék részéről arra mutattak rá, hogy Menczer viselkedése provokatív és méltatlan volt a politikai tisztségéhez.
Kormányoldalon egyesek Magyar Péter magatartását tartották elfogadhatatlannak, különösen az enyhe lökés miatt.
Független elemzők szerint az egész szituáció a magyar politikai diskurzus mélypontját jelzi, ahol a személyeskedés és az agresszió kerül előtérbe az érdemi vita helyett.
Összegzés Az esemény és annak utóélete rávilágít a magyar politikai kultúra jelenlegi állapotára. Budai Gyula „lángosos” megjegyzése tovább mélyíti az árkokat, miközben rámutat a politikai közbeszéd iróniájára és kaotikusságára. Az ilyen incidensek újabb példát szolgáltatnak arra, hogyan válik a politika egyre inkább színházszerűvé, ahol a drámai gesztusok gyakran az érdemi kérdéseket szorítják háttérbe.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!