Letöltendő börtönbüntetés és vagyonelkobzás várhat a volt fideszes polgármesterre
A Hajdú-Bihar megyében korábban fideszes polgármesterként dolgozó B. Lászlóra letöltendő börtönbüntetést és vagyonelkobzást kért az ügyészség. A férfit és két bűntársát az uniós Leader-program keretében történt vesztegetés elfogadásával és más bűncselekményekkel vádolják. A vádiratot a Debreceni Törvényszékre nyújtották be, és az ügyészség a bűntársakra felfüggesztett börtönbüntetést indítványozott.
A vád és a bűntársak szerepe
B. László, aki korábban a Pénzügyminisztériumban is dolgozott, kulcsszerepet játszott az uniós támogatások elbírálásában. Az ügyészség szerint a volt polgármester és két bűntársa vesztegetést fogadtak el, és más kötelességszegéseket követtek el. A vádak a Leader program keretében osztott uniós pénzeszközökre vonatkoznak, amelyeket a három férfi nem megfelelő módon kezelt és osztott ki.
Nyomozás és a titkos művelet
A rendőrség titkos nyomozást indított a Dél-Nyírség, Erdőspuszták Egyesület és a térségben működő LEADER-szervezet tevékenysége miatt. Az egyesület 22 település vidékfejlesztési programját koordinálta, és a pénzosztásban B. László kulcsszereplő volt. A nyomozás 2023-ban jutott el oda, hogy a férfi és bűntársai ellen vádat emeltek. Az ügyészek szerint B. László visszaélhetett a pénzeszközökkel, és pénzt kérhetett vissza a megítélt támogatásokból.
Visszaélés és a vádak részletei
A nyomozás során többek között Tasi Sándort, a Dél-Nyírség, Erdőspuszták Egyesület elnökét is kihallgatták. Tasi elmondása szerint B. László kisebb összegeket kérhetett vissza a megítélt támogatásokból, azonban a nyomozás során az is kiderült, hogy a visszaélések a Leader-program két pályázatára vonatkoztak. Az egyik egy turisztikai jellegű pályázat, míg a másik egy eszközbeszerzés volt. Tasi szerint utóbbi pályázatot időközben visszavonták.
Mi is a Leader-program?
A Leader-program az Európai Unió egyik legfontosabb és legrégebben működő támogatási rendszere, amely hazánkban is számos vidékfejlesztési projektet támogat. Bár a program keretében osztott pénzeszközök általában kisebb összegűek, a nyújtott támogatások körüli visszaélések néha figyelmet kelthetnek. A program célja a vidéki területek fejlesztése, és a pénzeket különböző helyi szervezetek koordinálják.
Más Leader-programokkal kapcsolatos visszaélések
A Leader-program történetében több hasonló eset is napvilágot látott. Az egyik legismertebb ilyen ügy a Hajt-A Csapat Egyesület körüli botrány volt, amelyet Kaszanyi József, Mende polgármestere irányított. Az egyesület több tízmillió forintos támogatást kapott, és a családja, valamint közvetlen környezete is részesült ezekből a pénzekből. A program körüli visszaélések és a pénzosztás során történt csalások a fenti ügyhöz hasonlóan rávilágítanak, hogy a döntéshozók közvetlen környezetében is gyakran landolnak a támogatások.
Az ügy jövője
A bíróság elé kerülő ügyben B. László és bűntársai számára letöltendő börtönbüntetés és vagyonelkobzás várhat, amennyiben a bíróság helyt ad az ügyészség indítványának. Az ügy kiemelkedő, mivel rávilágít a Leader-program körüli pénzosztásokat övező visszaélésekre és korrupciós lehetőségekre, amelyek a vidéki területek fejlesztésének céljaival ellentétesek.
B. László volt fideszes polgármester és bűntársai kötelességszegéssel elkövetett vesztegetést fogadtak el.
A nyomozás során két Leader-pályázatot vizsgáltak: turisztikai jellegű és eszközbeszerzés.
A Leader-program célja vidéki területek fejlesztése, de az alacsony pénzosztások miatt gyakran radar alatt maradnak a visszaélések.
A Hajt-A Csapat Egyesület is hasonló problémákat vetett fel a program körüli pénzosztás miatt.
nyitóképünk illusztráció forrás google
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!