Durvulnak a dolgok: Magyar Péter fotóját mutogatta nyilvánosan Rogán Antal
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Durvulnak a dolgok: Rogán Antal Magyar Péter fotójával illusztrálta a gazdasági kihívásokat
A tihanyi Tranzit Fesztiválon Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, látványos ábrákkal és példákkal illusztrálva mutatta be a magyar gazdaság helyzetét és a legnagyobb kihívásokat, amelyekkel az ország szembesül. Beszédében különös hangsúlyt helyezett az akkumulátorgyárak jelentőségére, és Magyar Péter fotójának bemutatásával figyelmeztetett a szuverén gazdaságpolitika fenntartásának fontosságára. Gazdasági eredmények és kihívások
Rogán beszéde középpontjában a magyar gazdaság négy pillére állt: munkaalapú gazdaság, kedvező adópolitika, családtámogatások és rezsicsökkentés. Kiemelte, hogy 2010 óta a kormány célja a foglalkoztatottság maximalizálása és a munkanélküliség csökkentése volt, ami sikerrel járt, hiszen ma 1 millióval több munkahely van az országban, mint korábban.
Az adópolitikával kapcsolatos kritikákra válaszolva hangsúlyozta, hogy a legalsó jövedelmi csoportokban jelentősen nőttek a reálkeresetek, és külön célkitűzésként említette a minimálbér további felzárkóztatását a garantált bérminimumhoz.
Akkumulátorgyárak fontossága és a Nokia-példa
Az előadás egyik fontos momentuma az akkumulátorgyárak kérdése volt, amelyeket Rogán kulcsfontosságúnak tart Magyarország gazdasági jövője szempontjából. Szerinte, ha Magyarország nem követi a technológiai változásokat, könnyen a Nokia sorsára juthat – utalva arra, hogy a cég gyorsan eltűnt az okostelefonok piacáról. A miniszter szerint az akkumulátorgyárak támogatása elengedhetetlen, hogy az ország lépést tudjon tartani az elektromos autók iránti növekvő kereslettel és a megújuló energiaforrások terjedésével.
Szuverenitás és liberális gazdaságpolitika
Rogán Antal különösen élesen bírálta az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG ECFIN) javaslatait, amelyek a rezsicsökkentés eltörlését, a kétkulcsos adórendszer bevezetését és más reformokat sürgetnek. Szerinte ezek a javaslatok a magyar gazdasági szuverenitásra veszélyesek, és mögöttük liberális közgazdászok állnak, akik a globális érdekeknek szeretnének érvényt szerezni Magyarországon.
Rogán szerint a kormány unortodox gazdaságpolitikája, amely a szuverén döntéshozatalra épít, megőrizte az ország gazdasági stabilitását. Kifejtette, hogy a magyar gazdaságpolitikának továbbra is függetlennek kell maradnia, hogy a jövő kihívásait sikeresen kezelhesse.
Digitális átállás és fiatalok támogatása
A miniszter bejelentette, hogy a kormány új konstrukciót tervez a szakmunkás fiatalok támogatására. A „szakmunkáshitel” bevezetése lehetővé tenné, hogy a szakmát tanuló fiatalok ugyanúgy hitelhez jussanak, mint az egyetemisták, ezáltal elősegítve az életkezdést. Emellett Rogán hangsúlyozta a digitális átállás fontosságát is, amelynek részeként bevezetik a digitális állampolgárságot, és a mobiltelefonok segítségével a mindennapi ügyintézés is egyszerűbbé válik.
Az Európai Bizottság és Magyar Péter találkozója
Rogán előadásának egyik legmeghökkentőbb része volt, amikor a kivetítőn bemutatta Magyar Péter és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közötti találkozóról készült fotót. Ezzel a gesztussal azt kívánta érzékeltetni, hogy az európai liberális közgazdászok és politikai vezetők befolyása milyen veszélyt jelenthet Magyarország gazdasági függetlenségére. Rogán egy szuverén gazdaságpolitikát szorgalmazott, amelyben az ország maga dönt saját sorsáról, nem pedig külső erők.
Zárszó: A jövő kihívásai
Rogán Antal szerint a magyar gazdaságnak nagy esélye van arra, hogy Európa egyik legsikeresebben fejlődő gazdasága legyen, amennyiben képes lesz alkalmazkodni a változó technológiához és fenntartani a gazdasági szuverenitást. A miniszter optimistán tekint a jövőbe, és bízik benne, hogy 2025-re az ország kilábal az összes válságból. Azonban azt is hangsúlyozta, hogy a 2026-os választásokon a magyarok döntenek majd arról, hogy a gazdaságpolitikát továbbra is szuverén módon kívánják-e folytatni.
Az előadás bár zárt körben zajlott, és a független sajtót nem engedték be, a Tranzit Fesztivál hivatalos csatornáin keresztül lehetett követni.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!