január 06. hétfő
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Egekben a céges áram- és gázárak – Európa legdrágábbjai közé tartozik Magyarország

Nem könnyű ma vállalkozni....


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Gáz   Villany   Rezsi   Orbán kormány   Magyar kormány   Magyarország   Politika   Költség   Európa   Oroszország

Európai élvonalban a magyar cégek energiaárai: Drágábban működünk, mint a legtöbb ország

Az Eurostat legfrissebb, 2024 első felére vonatkozó adatai szerint Magyarország a céges energiaárak tekintetében az európai rangsor élén áll. Mind áram-, mind pedig földgázfogyasztás szempontjából az egyik legdrágább ország vagyunk a vállalatok számára.

Az áramárakat illetően az adatokat szolgáltató országok között Magyarország a harmadik-ötödik legmagasabb árakkal rendelkezik, míg a földgáznál 29 állam közül az ötödik helyen állunk. Mindezt súlyosbítja az a tendencia, hogy minél nagyobb a fogyasztás, annál drágább az energia, ami szembemegy a gazdasági logikával.

Más országokhoz viszonyítva jóval kedvezőbb árakkal találkozhatunk. Az alacsony fogyasztású cégek számára például Grúzia, Montenegró és Törökország kínálja a legolcsóbb áramot. A nagyobb fogyasztók esetében a skandináv államok, mint Norvégia és Finnország dominálnak az alacsony árak tekintetében. A földgáz esetében a török, grúz és bolgár cégek fizethetik a legkevesebbet, míg a legnagyobb fogyasztók számára Belgium és Spanyolország biztosítja a legkedvezőbb árakat. - számolt be róla a hvg

Magyarország helyzete az évek során fokozatosan romlott. Míg 2015-ben még viszonylag kedvező pozícióban voltunk, azóta az energiaárak drasztikus növekedésnek indultak. A 2022-es energiaár-robbanás különösen fájdalmasan érintette a magyar vállalatokat, annak ellenére, hogy az ország továbbra is nagymértékben támaszkodik az orosz gázimportra.

Miközben több állam sikeresen csökkentette függőségét az orosz gáztól, és ezzel olcsóbb energiaellátást biztosított cégeinek, Magyarországon az árak továbbra is az egekben vannak. Ez különösen figyelemre méltó az áram esetében, amelynek előállítása nagy részben belföldi forrásokból történik. Ennek ellenére a magyar árak nemzetközi összehasonlításban rendkívül versenyképtelenek.

A magas energiaárak nemcsak a vállalatok gazdasági terheit növelik, hanem versenyhátrányt is jelentenek a nemzetközi piacokon, ami hosszú távon akadályozhatja a magyar gazdaság fejlődését. A helyzet rendezése érdekében kulcsfontosságú lenne az energiaforrások diverzifikálása és az árazási politika újragondolása.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink