Őrizetbe vettek két férfit terrortámadás előkészülete miatt Szlovákiában – egyikük magyar állampolgár
Két férfit vett őrizetbe a szlovák rendőrség terrortámadás előkészületének gyanúja miatt, amely a Barátság kőolajvezeték ellen irányulhatott volna. Az egyik gyanúsított egy magyar állampolgárságú ukrán férfi. Az ügy nagy visszhangot váltott ki, és Robert Fico szlovák miniszterelnök azonnal összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot.
A Barátság kőolajvezeték elleni terrortámadás gyanúja
A szlovák hírszerzési információk szerint a Barátság kőolajvezeték, amely Közép-Európa energiaellátásában kulcsszerepet játszik, terrortámadás célpontjává válhatott. Az őrizetbe vett személyek közül az egyik férfi magyar állampolgárságú, de ukrán származású. Az autójában talált tárgyak – köztük egy drón, parókák, maszkok és egy térkép, amely a kritikus infrastruktúrát ábrázolta – gyanút ébresztettek a hatóságokban.
Az őrizetbe vétel körülményei
A gyanúsítottak állítólag felmérték a kőolajvezeték könnyen hozzáférhető pontjait.
Az ukrán férfit november 26-án fogták el Nagymihály településén, ahol évek óta életvitelszerűen tartózkodott.
Ügyvédje szerint ügyfele nem készült támadásra, és az autóban talált eszközöket magáncélra használta.
A férfi azt állította, hogy megijedt egy őt követő jelöletlen autótól, ezért próbált elmenekülni.
Szabadlábra helyezés és további lépések
A gyanúsítottakat végül szabadlábra helyezték, és ellenük nem indítottak eljárást. A szlovák belügyminiszter azonban kilátásba helyezte az ukrán férfi kiutasítását az országból.
A magyar hatóságok reakciója
Magyarország is reagált az eseményekre, és közölte, hogy folyamatosan együttműködik a szlovák hatóságokkal. A magyar titkosszolgálatok már korábban is megosztották a releváns információkat a szlovák társszolgálatokkal. A Terrorelhárítási Központ (TEK) vizsgálja, hogy szükségesek-e megelőző intézkedések.
Fokozott veszély a terrorizmus és migráció metszéspontjában
Sas Zoltán, a magyar parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy a Barátság kőolajvezeték kiemelt védelmet élvez, ugyanakkor a migrációval összefüggő terrorveszély nem zárható ki. Elmondása szerint a terrorizmus fenyegetése nemcsak az illegális bevándorlókat érinti, hanem a hírszerzők és ügynökök beépülésére is lehetőséget adhat.
Az ügy részletei továbbra is vizsgálat alatt állnak, de az eset ismét ráirányította a figyelmet a kritikus infrastruktúrák védelmének fontosságára.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!