Élete legkellemetlenebb perceit élte át Varga Mihály: össztűz alá került Brüsszelben
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Össztűz zúdult Varga Mihályra az uniós pénzügyminiszterek ülésén
A brüsszeli találkozón, amelyen Varga Mihály, a magyar pénzügyminiszter elnökölt, komoly bírálatok érték a magyar elnökség prioritásait. A vitában részt vevő 21 tagállam pénzügyminisztere egyöntetűen kritikával illette Magyarországot, amiért nem szerepeltette a programjában Ukrajna támogatását. A hozzászólók erőteljesen hangsúlyozták Ukrajna ügyének fontosságát, és többen kifogásolták Orbán Viktor miniszterelnök Moszkvai látogatását is.
Komoly kritikák az elnökségi program miatt
Varga Mihály az elnökségi prioritások bemutatását követően számos bíráló megjegyzést kapott. Elisabeth Svantesson, Svédország pénzügyminisztere kijelentette:
„Ezt a programot beárnyékolja az a tény, hogy a miniszterelnök ellátogatott Moszkvába. Ez egyszerre feldühített és elszomorított. Önök minket is képviselnek, Ukrajna sokunk számára prioritás, és ebben a programban sok fontos dolog van, de ez nincs benne.”
Hasonló véleményt fogalmazott meg Riika Purra, Finnország pénzügyminisztere is, kiemelve, hogy
„Ukrajnának folyamatosan a napirend részének kell maradnia.”
Az észt pénzügyminiszter, valamint más tagállamok képviselői is elégedetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy a magyar kormány csupán annyit ígért, figyelemmel követik az ukrajnai fejleményeket. Szerintük ennél sokkal több támogatásra van szükség.
Az uniós pénzügyminiszterek véleménye
A dán pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy Ukrajna kérdése
„az EU egyik legfontosabb kérdése, és a prioritások között előkelő helyen kell lennie, ideértve Ukrajna finanszírozási igényét is.” A portugál tárcavezető kiemelte, hogy „láttuk, Ukrajna milyen bátor és ellenállóképes, nem maradhatnak egyedül.”
Olaszország szerint pedig az EU-nak elkötelezettnek kell maradnia Ukrajna anyagi támogatásában.
Christian Lindner német pénzügyminiszter szerint:
„Diplomáciai szólómunkába kezdett Magyarország, és ez nagy csalódást váltott ki. Magyarországnak tudnia kellene, hogy Ukrajnának milyen jelentősége van, és azt is, hogy kik az igazi barátok és partnerek. Az elnökség felelősséggel jár, és nem szabad egyoldalúan a nemzeti érdekek szolgálatába állítani.”
Eelco Heinen holland pénzügyminiszter még sarkosabban fogalmazott:
„Az uniós soros elnökség nem arra való, hogy Putyinhoz menjünk látogatóba.”
Varga Mihály válasza és a további döntések
Málta, Szlovákia, Luxemburg és Ausztria nem szóltak hozzá a vitához. Varga Mihály válaszában hangsúlyozta, hogy Magyarország készen áll arra, hogy biztosítsa a rendszeres tárgyalásokat Ukrajnáról.
A magyar pénzügyminiszter a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy hét tagállammal szemben túlzottdeficit-eljárás indul, bár Magyarország érintettségét nem említette, amelynek költségvetési helyzetéért éppen az általa vezetett minisztérium felel. Emellett döntés született az országspecifikus ajánlások elfogadásáról is, amelyek Magyarország esetében hosszú listát tartalmaznak, és a gazdasági helyzet javulását célozzák.
Ez az ülés jól példázza, hogy az uniós elnökség betöltése nem csupán formális szerep, hanem komoly politikai felelősséggel is jár. A kritikák rámutatnak, hogy a tagállamok elvárják, hogy az elnökség alatt álló országok figyelembe vegyék az EU közös érdekeit, különösen olyan fontos kérdésekben, mint Ukrajna támogatása.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!