április 28. hétfő
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Elképesztő: Egy hónapig folyatta a Mol az üzemanyagot Gárdonynál, pedig tudták, hogy hiba van

Részletek


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Gárdony olajszivárgás   Mol üzemanyag szivárgás   Olajszivárgás Pécs Százhalombatta   Mol vezetékszivárgás hiba   Greenpeace olajszennyezés   Talajszennyezés határértékek   Mol kármentesítés Gárdony   Benzol talajszennyezés   Üzemanyag szivárgás következmények   Mol olajipari botrány

Olajszivárgás Gárdonynál: A Mol hónapokig nem reagált a hibára

Tavaly októberben a Mol észlelte az olajszivárgást egy, a Pécs és Százhalombatta közötti vezetékben, Gárdony közelében. Az olajipari vállalat kezdetben mindössze 10 köbméternyi üzemanyag kiszivárgásáról adott hírt. Az Átlátszó azonban kiderítette, hogy ennél sokkal nagyobb, 487 köbméter gázolaj és benzin szivároghatott el, szennyezve a helyi földet.

Miért tartott ennyi ideig a Molnak reagálni?

A Mol először szeptember 10-én vette észre, hogy rendkívül sok üzemanyag hiányzik a vezetékből, de csak október 16-án zárták el a vezetéket, több mint egy hónapnyi szivárgást hagyva elhúzódni. A Mol közleménye szerint október 18-án értesítették az MTI-t a szivárgásról és a vezetékezés lezárásáról, ám az Átlátszó által megszerzett információk szerint a Mol úgy próbálta „lokalizálni” a csőtörést, hogy közben tovább engedte áramolni az üzemanyagot. Ezzel pedig további 200 köbméter üzemanyag folyt a földbe.

Felrótt módszer: felelőtlen gyakorlat a hibák lokalizálására

Paul Horsman, a Greenpeace olajszennyezési szakértője erősen kritikusan nyilatkozott a Mol módszeréről, amit primitívnek és felelőtlennek nevezett. A szakértő szerint a hiba lokalizálására sokkal fejlettebb technikák léteznek, mint az üzemanyag folytatása. "A vezeték hibájának megtalálására víz is elég lett volna, de manapság már távvezérelt eszközökkel és nyomásjelző folyadékkal történik a szivárgások detektálása" - tette hozzá, - számolt be róla a telex

Szennyezési határértékek: A Mol által megállapított célértékek túl magasak

A Mol megbízásából készült jelentés az Agruniver vállalat által, különböző szennyeződési célértékeket állapított meg a kármentesítés során. A jelentés szerint a talajban lévő rákkeltő benzol koncentrációja 33,2 mg/kg, míg a törvények által előírt határérték csupán 0,2 mg/kg, így 110-szeres szennyezést hagynának a talajban. A toluol esetében pedig a célérték és a határérték közötti különbség még nagyobb, több mint nyolcszázszoros.

Új intézkedések: A Mol izolációs falat épít, hogy megfékezze a szennyezést

A Mol nemrégiben elkezdett egy izolációs falat építeni az érintett területen, hogy megakadályozza a szennyezés további terjedését. Kozma Szabolcs, a Mol logisztikai vezetője az Átlátszónak adott interjújában elmondta, hogy naponta 700 és 1300 liter közötti mennyiséget tudnak eltávolítani a szennyezett talajból. Ha ez a mennyiség csökkenne, újabb technológiai megoldásokat terveznek alkalmazni a probléma kezelésére.

Vélemény: A Mol felelőssége és a közérdek védelme

Az, hogy a Mol hónapokig nem reagált az olajszivárgásra, és a hibát oly hosszú ideig hagyta fennállni, egyértelműen felelőtlenségnek tűnik. A közvélemény joggal felháborodik azon, hogy egy ekkora olajipari vállalat nem alkalmazott korszerűbb, gyorsabb intézkedéseket a szivárgás feltárására és a szennyezés megakadályozására. A Mol nemcsak a környezetet, hanem a lakosság bizalmát is veszélyeztette. Az ilyen esetek rávilágítanak arra, hogy a cégek felelőssége nemcsak a profit, hanem a közérdek és a fenntarthatóság védelme is. A társaságoknak mindenképp új technológiákat kell alkalmazniuk, hogy elkerüljék az ilyen mértékű környezeti károkat és azok hosszú távú hatásait.

Tetszett a cikk és a vélemény? - oszd meg facebookon! - Köszönjük!

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink