Budapesti Mentőszolgálat: Kihívások és Kétségek a Műszakokkal Kapcsolatban
Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő vasárnap reggeli posztjában egy aggasztó fejleményre hívta fel a figyelmet, ami a budapesti mentőszolgálat működését érinti. A politikus a posztjában egy az Országos Mentőszolgálattól (OMSZ) származó körlevelet idéz, amely a főváros mentésével kapcsolatos problémákra világít rá.
Nagyon remélem, hogy Budapesten mostantól késő este már senki nem lesz rosszul vagy töri össze magát! Ha ugyanis este 11-kor kell mentőt hívni, jó eséllyel egy olyan egység érkezik hozzá, amely akkor már 14 órája szolgálatban van, de jóval korábban, kora reggel indult el munkába - írta Hadházy
A hosszú műszakok terhe
A levél szerint a mentőszolgálat minden egyes nap kötelezően négy mentőautót és a hozzájuk tartozó személyzetet állít ki Budapestre, hogy kezeljék a város mentési igényeit. Az OMSZ szerint egy-egy műszak 16 órás, de a munkakezdés ideje korábbra is eltolódhat, különösen azok számára, akik az ország távolabbi részeiről érkeznek a fővárosba.
A mellékelt körlevél szerint egy ilyen műszak 16 óra, de természetesen jóval korábban kell kezdeni, különösen azoknak, akik az ország távolabbi vidékeiről érkeznek. Azt a levélíró sem tudta, hogy mikortól számít a rendes munkaidő és a túlóra, vagyis kifizetik-e azokat az órákat, amikor a mentősök elindultak munkába, de még nem léptek szolgálatba Budapesten
Munkaidő és túlórák kérdése
Hadházy szerint a levélben foglaltak alapján nem világos, hogy miként számítanak a rendes munkaidő és a túlóra, valamint, hogy a mentősök számára fizetik-e azokat az órákat, amikor még nem voltak szolgálatban, de már elindultak munkába. A politikus aggódik amiatt, hogy a mentősök fáradtan érkeznek meg a helyszínekre, ami még inkább megterhelheti a mentési feladatokat.
A valóság vagy csak rossz vicc?
Hadházy Ákos posztjában arra is kitért, hogy titokban reméli, hogy mindez csak egy rossz vicc. Azonban később a képviselő frissítette posztját, és közölte, hogy a levél valószínűleg igaz, és már Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője is kénytelen volt megszólalni a kérdésben.
A helyzet tehát nem tűnik könnyen megoldhatónak, és egyre több kérdést vet fel a mentősök munkakörülményeivel kapcsolatban. A fővárosi mentőszolgálat működése és a hosszú műszakok problémája komoly kihívást jelenthet a mentés hatékonyságára.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!