Érdekes tervezet került elő: a betegekkel fizettetnék meg, ha lemondják az orvosi vizsgálatra kapott időpontot
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Fizetnének a Magyarok, ha Nem Mennek el Orvosi Időpontjukra: Új Tervezet van Kilátásban
Egy új tervezet szerint a magyar betegeknek fizetniük kellene, ha nem jelennek meg az előre lefoglalt orvosi vizsgálaton, vagy túl későn mondják le az időpontot. Ez a javaslat a XXVI. Országos Járóbeteg Szakellátási Konferencián hangzott el, amelyet Balatonfüreden rendeztek meg, és Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár is jelen volt.
A konferencián a Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség kiemelte, hogy a szakrendelők államosítása hátrányosan érintené az egészségügyi ellátás fejlődését és hatékonyságát. Az egészségügy jelenlegi problémái közé tartozik a humánerőforrás hiánya és a magánegészségügy elszívó hatása, ami nehezíti a közszférában dolgozó szakemberek megtartását.
Humánerőforrás-hiány és várólisták
Az orvosi szövetség rámutatott, hogy a magyar járóbeteg-ellátásban különösen a kardiológia, a radiológia, a bőrgyógyászat és a szemészet területein súlyos a szakemberhiány. Az előadások során felmerült, hogy szükséges lenne egy várólista program bevezetése olyan szakterületeken is, mint az ultrahang, kardiológia, urológia, endokrinológia és angiológia.
Emellett a Járóbeteg Információs Rendszer (JIR) fejlesztésének szükségességére hívták fel a figyelmet. A jelenlegi rendszerben az előjegyzés és a területi ellátási kötelezettség nem mindig egyértelmű, ami akadályozza az optimális működést.
Megoldás az orvosi időpontok lemondására?
Az orvosi időpontlemondás problémája szintén központi téma volt. Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) alap- és szakellátásért felelős főigazgató-helyettese szerint az előjegyzett betegek 30 százaléka nem jelenik meg a lefoglalt orvosi vizsgálatokon. Ennek következtében merült fel az a javaslat, hogy díjat szabjanak ki a betegek számára a nem megfelelő időpontlemondások miatt.
A tervezet szerint 1000 forintos biztosítékot kellene fizetniük a betegeknek az időpontfoglaláskor. Ez az összeg visszajárna, ha a páciens időben megjelenik a vizsgálaton, vagy ha megfelelően lemondja az időpontot. A cél az, hogy csökkentsék a hiányzások arányát, és hatékonyabbá tegyék a szakrendelők működését.
Digitalizáció és e-beutalók
Takács Péter államtitkár szerint az e-beutalók rendszere sikeresen működik, ám még mindig sok egészségügyi intézmény ragaszkodik a papíralapú beutalókhoz. Az államtitkár úgy véli, hogy ez egy felesleges és elavult gyakorlat, amelyet a jövőben el kell hagyni, hiszen az e-beutalók használata jelentősen javítja az ellátás hatékonyságát.
Következtetés
Az orvosi időpontlemondás és a betegek meg nem jelenése komoly problémát okoz a magyar egészségügyben. Az új tervezet, amely fizetési kötelezettséget róna ki az időpontokat lemondó vagy figyelmen kívül hagyó betegekre, potenciálisan javíthatná az ellátás hatékonyságát, és csökkenthetné a hiányzások arányát. Az 1000 forintos biztosíték bevezetése arra ösztönözné a betegeket, hogy felelősségteljesebben kezeljék az időpontfoglalásokat, így biztosítva, hogy az egészségügyi ellátórendszer hatékonyabban működhessen.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!