„Menjek a híd alá 70 évesen, mert a MÁV hibát követett el?” – Tarthatatlan helyzetben a Rákosrendezőn maradt lakók
A zuglói és angyalföldi határán fekvő Rákosrendező lakótelep – egykor szoros közösség, ma egy bizonytalan jövővel szembenéző, folyamatosan romló környezetű helyszín – drasztikus változások előtt áll. A MÁV által kezdeményezett „mini-Dubaj” projekt miatt a telepen élők fokozatos kilakoltatás alatt állnak, de a lakók méltányos alternatív lakhatási lehetőségek nélkül, bizonytalanságban kénytelenek várni a helyzet rendeződését. Helyszíni riportunkban bemutatjuk Máté Péter és Nagyné Johán Edit történetét, akik évtizedek óta otthonuknak tekintik a telepet, és most azzal a lehetőséggel szembesülnek, hogy elveszíthetik azt anélkül, hogy megfelelő új otthont kapnának.
Egy otthon elvesztése fenyeget: Máté Péter küzdelme a maradásért
Máté Péter már 61 éve él a Tatai utcában. Bár kezdetben azt gondolta, hogy a luxusnegyed terve nem fogja érinteni őket, februárban mégis egy felszólítást kapott: fel kell mondania bérleti szerződését és elhagynia az ingatlant 30 napon belül. Cserelakásról szó sem esett. Az évtizedek óta saját otthonának tekintett ház hirtelen a bizonytalanság jelképe lett számára. A helyzet csak akkor javult némileg, amikor médiafigyelem irányult rá, és a MÁV jogi képviselete felajánlotta neki, hogy adjanak be egy kérelmet egy új otthonra. Azonban az ajánlott lakás állapota – beázott tető, penészes falak, rossz állapotú parketta – elfogadhatatlan volt, így Péter visszautasította az ajánlatot.
A jogi csaták folytatódnak
A MÁV felajánlott egy másik lakást, amelynek állapota elfogadható volt, de a szerződésben 30 napos felmondási idő szerepelt, amely bármikor, indoklás nélkül alkalmazható lett volna. A Szikra Mozgalom jogi támogatásával Péter végül nem írta alá a szerződést. „Egy élet munkája van ebben az otthonban, nem költözhetek bármikor, anélkül hogy biztos lehetnék benne, hogy ez hosszú távon is az otthonom marad” – fogalmazott.
Méltatlan ajánlatok súlyos egészségügyi helyzetben
Nagyné Johán Edit és súlyosan beteg férje számára szintén a februári felszólítás hozta el a bizonytalanságot. Edit és férje az évek során saját költségen újította fel a házat abban a hitben, hogy hosszú távon is otthonuk lehet. Az első ajánlott lakás romos állapota miatt számukra sem volt elfogadható. „A férjem betegsége miatt egy szinten lévő lakásra lenne szükségünk, egy kis előkerttel” – mondta Edit. A következő ajánlat azonban még elképzelhetetlenebb volt: az angyalföldi vasútállomás emeletén kínáltak nekik egy lakást, ahová csigalépcsőn kellett volna feljutniuk, miközben a vasúti forgalom miatt folyamatos zajhatásnak lettek volna kitéve. - számolt be róla a szeretlekmagyarorszag
A közösség lassú eltűnése és a jogi harc
A telep valaha virágzó közösségi élete lassan elhalványult, ahogy a kilakoltatások és a körülmények romlása miatt egyre több lakó költözött el. Máté Péter és Nagyné Johán Edit azonban kitartanak, és jogi úton kívánják megakadályozni a méltánytalan kiköltöztetést. A bírósági per évekig elhúzódhat, de mindkét család bízik benne, hogy az új MÁV vezetés felülvizsgálja a feltételeket, és az itt maradóknak lehetőséget biztosít egy emberibb megoldásra. A helyzetük azonban még mindig bizonytalan.
„Mi lesz velünk?”
A Rákosrendezői lakók számára ez nem csupán anyagi kérdés, hanem az otthonuk elvesztése is. A kilakoltatások és a bizonytalanság közepette a lakók jogi képviseletet, közösségi támogatást és sajtófigyelmet keresnek, remélve, hogy üzenetük eljut azokhoz, akik határozni tudnak a jövőjükről.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!