Szijjártó Péter feszült hallgatása: Lavrov tíz percben osztotta a NATO-t és az EU-t
Hétfőn délelőtt Szijjártó Péter magyar külügyminiszter és kísérete Moszkvában tárgyalt Szergej Lavrovval, az orosz külügyminiszterrel. A találkozót élőben közvetítették Szijjártó Facebook-oldalán, így a nézők is tanúi lehettek a diplomáciai eszmecsere során kialakult feszültségnek. Bár a megbeszélés hivatalosan negyedórás volt, Lavrov hosszú monológjával szinte teljesen átvette a beszélgetés irányítását.
Az orosz elismerés és a magyar reakció Lavrov nyitóbeszédében méltatta Orbán Viktor „független politikáját” és a magyar kormány erőfeszítéseit a béke helyreállításában. Szijjártó válaszában – alig három percben – hangsúlyozta, hogy a diplomáciai csatornákat nyitva kell tartani, különösen az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye miatt.
Lavrov: Kritika és kettős mérce Lavrov ezt követően hosszú, mintegy tízperces beszédet tartott, amelyben élesen kritizálta a NATO-t, az EU-t és a nyugati diplomáciát. Főbb gondolatai a következők voltak:
A nyugati országok csak bizonyos esetekben hivatkoznak az emberi jogokra, miközben figyelmen kívül hagyják az Ukrajnában élő oroszok helyzetét.
Ukrajna NATO-csatlakozása közvetlen fenyegetést jelent Oroszország számára, és ez a konfliktus kirobbanásának egyik fő oka.
Az orosz külügyminiszter szerint a nyugat támogatja Ukrajnát abban, hogy tovább militarizáljon, nem pedig a békére törekszik.
A feszült légkör A beszélgetés hangulata feszült volt, amely a közvetítés során is érzékelhetővé vált. Lavrov szavai közben Szijjártó Péter láthatóan kényelmetlenül érezte magát; egy ponton nagyot kortyolt a bögréjéből, ami a közösségi médiában is feltűnést keltett.
Lavrov békés szándékokat hangsúlyozott, de élesen bírálta a nyugatot Az orosz külügyminiszter kifejtette, hogy Oroszország továbbra is kész az „őszinte és nyitott” tárgyalásokra, ugyanakkor bírálta a nyugatot, amiért szerinte Ukrajna érdekeit helyezi előtérbe, miközben figyelmen kívül hagyja az orosz érdekeket. Lavrov szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök félrevezeti a nyugati hatalmakat, és a békefolyamatok helyett az eszkalációt segíti elő.
Következtetések A találkozó ismét rámutatott a magyar-orosz kapcsolatok érzékeny helyzetére. Miközben Szijjártó békés megoldások mellett érvelt, Lavrov a nyugatot és az ukrán vezetést okolta a konfliktus elmélyüléséért. Az esemény mind Magyarország, mind a nemzetközi közvélemény számára egyértelművé tette: a két fél álláspontja továbbra is távol áll egymástól, és a diplomáciai közeledés rendkívül nehéz lesz.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!