Magyar Péter: Orbánék félprezidenciális rendszert fontolgatnak (cikk alján a magyarázat a félprezidenciális rendszerről)
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke hétfő este, egy felvételről közvetített sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Orbán Viktor és közvetlen környezete a közvetlen államfőválasztás lehetőségét és a félprezidenciális rendszer bevezetését mérlegeli. A politikus azt kérte, hogy a kormányfő tisztázza a helyzetet, amint hazatér indiai útjáról.
Valóban vizsgálják ennek bevezetését, valóban van ilyen?
– tette fel a kérdést Magyar Péter, aki azt is kijelentette: készen áll egy nyílt politikai küzdelemre Orbán Viktorral.
Orbán egyetlen lehetősége?
A Tisza Párt elnöke határozottan kijelentette, hogy Orbán számára már csak egyetlen lehetőség marad: az előre hozott választások. Magyar szerint ugyanis akkora a kormányfő politikájával szembeni bizalomvesztés, hogy az már elkerülhetetlenné tette a kormány leváltását.
A sajtótájékoztató előtt Magyar Péter a dombóvári időközi választásról is beszélt. Szerinte a választásnak valós tétje nem volt, mivel a részvétel rekordalacsony volt. Magyar a Fidesz eredményeit is kritizálta, kijelentve, hogy a párt elvesztette választóinak felét, és a választás inkább egy
egy letűnő kor utolsó előtti mozzanata volt.
Nyaralás vészhelyzet idején és miből?
Orbán Viktor indiai útját is szóba hozta Magyar, aki szerint a kormányfő titkolni próbálta ezt a nyaralást. Arra is felhívta a figyelmet, hogy nem tudni, milyen forrásból, milyen pénzből és milyen repülőgéppel utaztak el.
Ön kinek a pénzén utazott el Indiába?
– kérdezte Magyar. Ezen kívül azt is hozzátette, hogy ha hazánkban veszélyhelyzet van, akkor nem lenne szabad, hogy az állami vezetők magánügyek miatt elhagyják az országot.
Áfacsökkentés de hogyan?
A politikus beszélt a rekord magas élelmiszerinflációról is, és jelezte, hogy bizonyos termékek esetében 30 százalékos áremelkedés volt tapasztalható. Magyar értesülései szerint az Agrárminisztériumban már készül az előterjesztés, amely az alapvető élelmiszerek áfájának 5 százalékra csökkentését célozza.
Rogán-botrány
A sajtótájékoztatón Magyar Péter azt is kérte, hogy Orbán Viktor adjon magyarázatot arra, miért szerepel Rogán Antal az amerikai szankciós listán, és miként lehetséges, hogy nem tűnik el onnan hamarosan. Magyar ismét hangsúlyozta, hogy Rogán Antal jogi felelősségét a magyar igazságszolgáltatásnak kell eldöntenie, de hozzátette: kormányváltás esetén a bűnösöket méltó büntetésben részesítik.
Milliárdos pénzköltések és megélhetési politikusok
A tájékoztatón Magyar Péter arról is beszélt, hogy ha a Tisza Párt kormányra kerül, megváltoztatják a pártfinanszírozás szabályait, mivel a parlament jelenleg lehetőséget ad olyan pártoknak is a milliárdok elköltésére, amelyeknek valós társadalmi támogatottsága nincs. - számolt be róla a 24.hu
Jön a Tisza csapat
A sajtótájékoztató végén Magyar Péter arról is beszélt, hogy februárban, a Partizánnak adott első interjúja évfordulóján fogja bemutatni a Tisza Párt első szakértőit és szakpolitikusait.
Zajlik a jövő vezetőinek felgyorsított kiválasztása.
- mondta, majd hozzátette:
Szerencsére nagyon sok a hölgy jelentkező is. Felgyorsítottuk a kiválasztást, hogy tényleg százszázalékosan készen álljunk, akár egy április előrehozott választásra is
Magyarázat félprezidenciális rendszer
A félprezidenciális rendszer egy olyan kormányzati forma, amely a parlamentáris és az elnöki rendszerek elemeit ötvözi. Ebben a rendszerben az államfő (akinek általában elnöki titulusa van) nemcsak ceremoniális szerepet játszik, mint a parlamentáris rendszerekben, hanem jelentős politikai hatalommal bír.
Az elnök közvetlenül választott, és jogkörei között szerepelhet a kormányzati irányvonal meghatározása, miniszterek kinevezése, esetleg a kormány feloszlatása.
A parlament és a kormány továbbra is fontos szerepet játszik a döntéshozatalban, de az elnök erősebb befolyással rendelkezik, mint a parlamenti rendszerekben. Az ilyen rendszer tehát a kettő közötti középutat képviseli, ahol az elnök komolyabb szereppel bír, de nem olyan erőteljes, mint egy teljes elnöki rendszerben, ahol az elnök gyakorlatilag az állam vezetője.
A félprezidenciális rendszerek példái közé tartozik Franciaország és Oroszország, ahol az elnök és a miniszterelnök is fontos szereplők, de az elnök nagyobb hatalommal bír.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!