Az ICC figyelmeztette Szijjártót: Magyarországnak le kellett volna tartóztatnia Netanjahut
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) hatékony működése az államok együttműködésén múlik, különösen akkor, ha egy elfogatóparancs hatálya alá eső személy letartóztatásáról és átadásáról van szó. Ez szerepel abban a levélben, amelyet az ICC elnöksége küldött Szijjártó Péter külügyminiszternek.
Az ICC elvárja a kötelezettségek betartását
Paivi Kaukoranta, a részes államok közgyűlésének elnöke hangsúlyozta, hogy a Római Statútumot aláíró országoknak teljesíteniük kell a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseit. Ennek megfelelően Magyarországnak nem kellett volna beengednie Benjámin Netanjahut az ország területére anélkül, hogy eleget tett volna az ICC letartóztatási és kiadatási határozatának.
A figyelmeztetés azután érkezett, hogy a magyar kormány bejelentette: kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Kaukoranta emlékeztetett, hogy az ICC tavaly november 21-én adott ki elfogatóparancsot az izraeli miniszterelnök ellen, akit emberiesség elleni és háborús bűncselekményekkel vádolnak.
Nemzetközi jogi következmények
A közgyűlés elnöksége hangsúlyozta, hogy a Római Statútum 86. cikkelye szerint a részes államok kötelesek teljes körűen együttműködni a bírósággal. Emellett a 89. cikk első bekezdése előírja, hogy minden tagállamnak végre kell hajtania az ICC letartóztatási és kiadatási döntéseit.
A bíróság működése nagymértékben függ a tagállamok együttműködésétől, mivel az ICC-nek nincs saját végrehajtó hatalma. Ennek fényében több ország, köztük az Egyesült Államok és Oroszország, korábban már kilépett az egyezményből, elsősorban nemzeti szuverenitásuk megőrzése érdekében.
Jogászi vélemény a magyar döntésről
Bátki Pál büntetőjogász az Economx kérdésére elmondta, hogy Magyarország döntése nem példa nélküli, de komoly nemzetközi következményekkel járhat. Véleménye szerint tisztább megoldás egy nemzetközi egyezményből való hivatalos kilépés, mint annak belső bomlasztása vagy a kötelezettségek figyelmen kívül hagyása.
A magyar kormány döntése és az izraeli miniszterelnök látogatása egyaránt központi témává tette az ICC-vel való együttműködés kérdését. A Nemzetközi Büntetőbíróság továbbra is elvárja, hogy az aláíró államok betartsák a nemzetközi jog által előírt kötelezettségeiket.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!