november 21. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Ha Katalin nem enne és nem költene magára 30 hónapig, akkor ki tudná fizetni a bíróság által kért illetéket

Szomorú történet jelent meg a blikkben


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Bíróság   Krízis   Kilakoltatás   Botrány   Illeték   Magyarország   Ingatlan   Család   Bulvár   Jog

Katalin esete egy roppant szomorú történet mely a blikken jelent meg: Egy házért vívott jogi csata a megélhetés határán

Csordás Katalin, akit nyáron terhes lányával együtt kilakoltattak otthonából, most nehéz helyzetbe került. Ahhoz, hogy pert indítson háza visszaszerzéséért, másfél millió forintos bírósági illetéket kellene letétbe helyeznie. A Lelkiismeret 88 egyesület, amely Katalin segítségére sietett, azonban úgy véli, hogy a valós költség mindössze húszezer forint lenne, és a magas illeték megfizetése súlyosan veszélyeztetné a nő és lánya megélhetését.

Katalin 2007-ben hárommillió forint deviza alapú hitelt vett fel, ám az összeg a későbbiekben tízmillióra nőtt, amit már nem tudott törleszteni. Az eljárás során a bíróság jogerősen kimondta, hogy a közjegyző jogellenesen állította ki a végrehajtási záradékot, ez azonban nem segítette Katalint, mivel egy másik bíróság engedélyezte a kilakoltatását. Az árverési vevő viszont nem csak a holmijukat dobáltatta ki, hanem Katalin lányának születése után is megpróbálta megakadályozni, hogy a kórházból hazatérjenek, míg nem igazolták, hogy van hová menniük.

A Lelkiismeret 88 egyesület segíti Katalint abban, hogy pert indítson az ingatlan visszaszerzésére. Kocsis Imre, a szervezet alelnöke hangsúlyozta, hogy a bíróság számára figyelembe kellett volna vennie Katalin anyagi helyzetét, hiszen az ügyfél egy főre eső havi jövedelme mindössze 55 ezer forint. Az ügyvédjeik segítségével Katalin jelezte, hogy az ingatlan nyilvántartásba történő bejegyzés eredeti állapotra való visszaállításához szükséges illeték csupán 21 ezer forint lenne. - számolt be róla a blikk

A Fővárosi Törvényszék szóvivője a költségmentességről szóló kérelem kapcsán megjegyezte, hogy a felperesnek lehetősége lett volna illetékfeljegyzési jogot kérni, amely megkönnyíthette volna a helyzetét. Az üggyel kapcsolatban Kocsis Imre felvetette, hogy a magas illeték kiszabása mögött vagy szándékos jogi gyakorlat áll, vagy a rendszer hibái. Az ügy kapcsán nemcsak Katalin személyes drámája, hanem a magyar jogi rendszer működésének problémái is felszínre kerültek, hiszen sokan, akik hasonló helyzetben vannak, nem tudják érvényesíteni jogaikat.

Csordás Katalin esete tehát nem csupán egy ingatlan visszaszerzéséről szól, hanem rávilágít a jogi rendszeren belüli igazságtalanságokra is, amelyek gyakran még a legkiszolgáltatottabbakat is sújtják. A kérdés, hogy ha Katalin 30 hónapig nem költene magára, akkor talán képes lenne a bíróság által kért illetéket előteremteni, de addig is a mindennapi megélhetése kerülhet veszélybe. A társadalmi összefogás és a jogi segítségnyújtás ebben a helyzetben elengedhetetlen, hogy Katalin és hasonló helyzetben lévő emberek visszanyerjék jogi védelmüket és otthonukat.

nyitókép: Csordás Katalin nem érti a bíróság eljárását / Fotó: blikk/Fuszek Gábor

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink