Harc indul a munkahelyekért? - Magyarország egyre inkább a vendégmunkásokra támaszkodik
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Elképesztő ütemben nő a vendégmunkások száma Magyarországon
Magyarországon egyre gyorsabb ütemben emelkedik a vendégmunkások száma. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) friss adatai szerint jelenleg mintegy 120 ezer külföldi munkavállaló dolgozik az országban. Ez jelentős eltérés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett számoktól, amelyek ennél közel 30 ezerrel alacsonyabbak.
A KSH legfrissebb elemzése szerint 2023-ban 92,7 ezer külföldi állampolgár dolgozott Magyarországon, ami 11,7 ezer fős növekedést jelent az előző évhez képest. A növekedést elsősorban a harmadik országbeli munkavállalók érkezése magyarázza, különösen a távoli országokból érkező dolgozóké, mint a Fülöp-szigetek, Vietnám vagy Kirgizisztán. Ugyanakkor az ukrán, román és szlovák munkavállalók száma csökkenő tendenciát mutat.
Az egyik legkiemelkedőbb növekedés a Fülöp-szigeteki munkavállalók körében történt. Míg 2022-ben mindössze 1100-an dolgoztak Magyarországon, 2023-ra számuk 6300-ra nőtt, ami több mint ötszörös növekedést jelent. Emellett 2200 vietnámi és 1300 kirgiz munkavállaló is érkezett az elmúlt évben.
A vendégmunkások aránya a Visegrádi Négyek (V4) országai közül Magyarországon továbbra is a legalacsonyabb, a foglalkoztatottak 2,6%-át teszik ki. Ezzel szemben Szlovákiában ez az arány 3,8%, Lengyelországban 6,4%, míg Csehországban 17%.
A KSH és az NGM közötti eltérés a statisztikák különböző módszertani megközelítéseire vezethető vissza. A KSH adatai az adott időszakban alkalmazotti jogviszonnyal rendelkező külföldi állampolgárokat veszik figyelembe, míg az NGM az érvényes munkavállalási engedélyek alapján közli számait. Ennek eredményeképpen előfordulhat, hogy az NGM magasabb számot közöl, mivel a munkavállalási engedélyek tartalmazzák azokat is, akik csak ideiglenesen vannak jelen Magyarországon.
A külföldi munkaerő arányának gyors növekedése rávilágít arra, hogy Magyarország egyre inkább támaszkodik a vendégmunkásokra, különösen a gazdaság azon ágazataiban, ahol jelentős munkaerőhiány alakult ki.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!