Miért gondolta meg magát a kormány Ukrajna EU-csatlakozásáról?
Bár a Telex nem kapott lehetőséget arra, hogy kérdéseket tegyen fel Gulyás Gergelynek a legutóbbi kormányinfón, a sajtótájékoztató után kollégájuk, Nyilas Gergely mégis tudott néhány kérdést intézni a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez.
A háború kitörésekor még támogatták Kijevet
2022 márciusában, az orosz–ukrán konfliktus korai szakaszában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még egyértelműen Ukrajna uniós felvételének pártján állt. Akkoriban a kormány nyíltan kiállt Kijev gyors integrációja mellett.
Az azóta eltelt időszak azonban változást hozott: Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón már úgy fogalmazott, hogy a kormány nem tudja támogatni Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz. Kérdésünkre, hogy mi indokolja ezt a fordulatot, Gulyás részletes magyarázattal szolgált.
Változott a geopolitikai helyzet
A miniszter elmondása szerint a jelenlegi körülmények egészen mások, mint 2022 tavaszán. Akkor még volt esély arra, hogy a felek – például török közvetítéssel – megegyezésre jussanak. Mostanra viszont a helyzet romlott, és több alapvető kérdés is tisztázatlan. Például: hányan élnek jelenleg Ukrajnában, és pontosan hol húzódnak az ország határai?
Emellett Gulyás arra is felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna EU-tagsága komoly kihívásokat rejthet magában gazdasági és agrárpolitikai szempontból is. Hangsúlyozta: Magyarországnak joga és kötelessége is elmondani a véleményét ilyen horderejű ügyekben.
Amerikai nyomásgyakorlás és a "csizma a mellkason" metafora
A beszélgetés során felmerült egy korábbi kijelentése is, mely szerint „eddig két csizma volt a mellkasunkon”, utalva ezzel az amerikai nyomásgyakorlásra. Gulyás márciusban úgy fogalmazott, hogy az egyik ilyen „csizma” az amerikai nagykövet volt, aki „az első sorban vezette a Pride-ot”.
Amikor rákérdeztünk, pontosan mit értett ez alatt, Gulyás azt válaszolta: az Egyesült Államok, a jelenlegi demokrata vezetés alatt, „a lehető legkeményebb politikai nyomást” gyakorolta Magyarországra, beleértve a belpolitikai kérdésekbe való beavatkozást is.
Kettős mérce a Pride kapcsán?
Érdekes ellentétként merült fel, hogy 2022-ben, amikor ugyanerről a rendezvényről kérdeztük a Fidesz politikusait, néhányan pozitívan nyilatkoztak: „Érezzék jól magukat!” – mondták akkor. Felmerült tehát, hogy ezek a válaszok nyomásgyakorlás hatására születtek-e.
Gulyás Gergely szerint nem erről van szó, egyszerűen udvarias válaszok voltak egy udvarias kérdésre. Hangsúlyozta, hogy ez nem jelent állásfoglalást semmellette, sem ellene – pusztán diplomatikus gesztusról volt szó.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!