Polt Péter feljelentést tesz a Direkt36 titkosszolgálati belharcról szóló cikke miatt
Eljárást indít a Központi Nyomozó Főügyészség az Információs Hatóság (IH) által állítólagosan folytatott törvénytelen adatgyűjtéssel kapcsolatban, a Direkt36 cikke nyomán. Polt Péter legfőbb ügyész hétfőn közölte, hogy a képviselő, Vadai Ágnes kérdéseit feljelentésként értékelte, és azt a szükséges intézkedések megtétele céljából megküldte a főügyészségnek.
A Direkt36 cikke és a titkosszolgálati belharc
A Direkt36 december elején számolt be arról, hogy az Információs Hivatal (IH) megfigyelte az Európai Unió csalás elleni hivatalának, az OLAF-nak a nyomozóit, miközben azok Magyarországon vizsgálták Tiborcz István korábbi cége, az Elios Zrt. visszaélésgyanús tendereit. A cikk szerint a Hivatal Lázár János irányítása alatt folytatta a megfigyeléseket, de a belső konfliktusok és az IH belső átalakulásai újabb botrányt szültek.
Az Információs Hivatal belső átalakítása és a belügyes razzia
2018-ban, miután az IH Szijjártó Péter külügyminiszter felügyelete alá került, egy belügyes csapat razziát tartott a hivatalnál. Az akció célja az volt, hogy megszerezzék azokat az iratokat, amelyek kormányközeli gazdasági szereplőkhöz, köztük az Orbán család egyes tagjaihoz, és különösen az Elios Zrt.-hez kapcsolódtak. Az akció során a belügyesek kiemelt figyelmet fordítottak az Elios Zrt.-vel kapcsolatos dokumentumok felkutatására.
A razzia részletei és következményei
Az IH-nál dolgozó belügyesek heteken át folytattak nyomozást, miközben munkatársakat hallgattak ki és irattárakat kutattak át.
A razzia idején a belügyesek számítógépeket foglaltak le, és külön szobákat kaptak, hogy zavartalanul végezhessék el a munkájukat.
Az IH leváltott vezetői nem térhettek vissza az irodájukba, és személyes dolgaikat csak később kapták vissza.
A titkosszolgálati botrány és a politikai feszültségek
A Direkt36 információi szerint a belügyes csapat nemcsak az OLAF nyomozóinak megfigyelésére vonatkozó információk megszerzésére összpontosított, hanem azokra az ügyekre is, amelyek révén az IH Lázár János irányítása alatt betekintést nyerhetett a hazai politikai és gazdasági szereplők tevékenységébe. Az ilyen típusú adatgyűjtés a titkosszolgálati belharcok szintjére emelte a politikai és gazdasági feszültségeket.
Polt Péter feljelentése és a jövőbeli lépések
Polt Péter legfőbb ügyész a feljelentésével kapcsolatban közölte, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben eljárást indít, hogy kivizsgálja a törvénytelen adatgyűjtést és annak következményeit. Az eljárás minden bizonnyal újabb politikai és jogi vitákat generál, mivel az ügy egyre szélesebb körű figyelmet vonz a közéletben.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!