Magyarország kilép az ICC-ből: Heves politikai reakciókat váltott ki a döntés
A magyar kormány bejelentette, hogy kezdeményezi Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). A döntés éppen egybeesett Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatásával, ami további politikai feszültségeket szült. Az ellenzéki pártok keményen bírálták az Orbán-kabinet lépését.
Netanjahu látogatása és a döntés időzítése
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtök hajnalban érkezett Budapestre, ahol tárgyalásokat folytatott Orbán Viktorral. A találkozó különös figyelmet kapott nemzetközi szinten is, mivel a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) még 2024 novemberében elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen. A magyar kormány azonban többször jelezte, hogy ezt nem ismeri el, és nem fogja végrehajtani.
A kormány indoklása
A kilépést Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be, azzal érvelve, hogy az ICC mára politikai szervezetté vált, és eltávolodott eredeti céljától. Példaként hozta fel a Netanjahu elleni vádemelést, amely szerinte igazolja ezt az állítást. A kormány szerint a büntetőbíróság politikai elfogultságot mutat, ezért Magyarország nem kíván tovább tagja lenni.
Az ellenzék reakciója
Demokratikus Koalíció: Szándékos provokáció
Rónai Sándor, a Demokratikus Koalíció alelnöke éles kritikát fogalmazott meg, szerinte Netanjahu meghívása nem pusztán diplomáciai gesztus volt, hanem tudatos provokáció szövetségeseinkkel szemben. Rónai úgy véli, hogy a magyar kormány ezzel az akcióval egyre távolabb sodorja az országot az európai és globális partnereitől.
Mi Hazánk: Tiltakozás Netanjahu ellen
Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese a közösségi médiában fejezte ki tiltakozását Netanjahu látogatása ellen, akit háborús bűnösnek nevezett. A párt egy molinóval is demonstrálta ellenvéleményét.
Momentum: Egyre mélyebb elszigetelődés
Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője kijelentette, hogy a kormány lépése újabb mérföldkő a Fidesz „autoriter ámokfutásában”. Szerinte a döntés világosan mutatja, hogy Orbán Viktor rendszere fél a nemzetközi felelősségre vonástól, és egyre inkább a nemzetközi elszigetelődés felé sodorja az országot. A volt pártelnök, Fekete-Győr András azt kérdezte: „Ki adott erre felhatalmazást, miniszterelnök úr?”
MSZP: Nemzetközi kötelezettségek megszegése
A Magyar Szocialista Párt mély aggodalmát fejezte ki, mondván, hogy a döntés sérti Magyarország nemzetközi vállalásait és az európai uniós alapértékeket. A párt felszólította a kormányt, hogy vizsgálja felül döntését, és tartsa fenn az ország tagságát az ICC-ben.
Merre tovább?
Az ICC-ből való kilépés hosszú távú következményei egyelőre nem világosak, de az ellenzéki pártok egyöntetűen úgy vélik, hogy ez tovább mélyíti Magyarország elszigetelődését a nemzetközi porondon. A következő hetekben várhatóan további politikai viták fognak kibontakozni az ügy kapcsán.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!