január 04. szombat
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Kiakadt a NATO-vezér Zelenszkijre, eddig többnyire nagy volt az egyetértés

Botrány készül?


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Zelenszki   Putyin   Háború   Politika   Ukrajna   Oroszország   Botrány   Nato   Fegyverek   Szállítmány

Zelenszkij és a NATO feszültsége: A szövetségben elharapózó megosztottság

A NATO és Ukrajna eddig zökkenőmentes kapcsolata mostanra feszültségekkel terhelődött, mivel Mark Rutte, a NATO főtitkára, egyre inkább azt érzi, hogy Volodimir Zelenszkij túl messzire ment kritikáival. A harmónia, amely jellemezte a két fél viszonyát, most kezd megingani.

A legújabb konfliktus az ukrán elnök és Olaf Scholz német kancellár közötti viszályból ered. Zelenszkij éles bírálata miatt Rutte úgy döntött, hogy felszólítja az ukrán vezetőt: hagyja abba a német kormányfő nyilvános támadását. A vita központjában a Taurus típusú cirkálórakéták Ukrajnába történő szállítása áll, amelyet Zelenszkij sürget, míg Scholz aggódik amiatt, hogy ezek a fegyverek orosz területek ellen való bevetése tovább fokozhatná a háború intenzitását.

Bár Németország az egyik legfontosabb támogatója Ukrajnának a háború kezdete óta, és jelentős katonai és humanitárius segítséget nyújtott, Zelenszkij nem titkolja csalódottságát amiatt, hogy a Taurus rakéták szállítása továbbra is elmarad. Különösen most, hogy az orosz erők fokozzák támadásaikat, az ukrán elnök egyre inkább úgy érzi, hogy az ő országuk számára nélkülözhetetlen segítség késlekedése nem elfogadható.

A feszültség tovább nőtt, miután Scholz novemberben Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonos megbeszélést, amit Zelenszkij úgy értékelt, mint egy lépést a háborús erőfeszítések aláásására. Az ukrán elnök véleménye szerint ezzel a cselekedettel Scholz aláaknázta a Putyin elszigetelésére tett próbálkozásokat, és hátráltatta a háború igazságos lezárására irányuló célokat.

A NATO-n belüli megosztottság egyre élesebb, különösen a fegyverszállítmányok kérdésében. Míg egyes tagállamok, mint például Hollandia, hajlandóak fejlettebb fegyvereket biztosítani Ukrajnának, mások, például Németország, inkább mérsékeltebb álláspontot képviselnek, tartva attól, hogy a konfliktus további eszkalációja nem kívánt következményekkel járhat.

Rutte hangsúlyozta, hogy bár ő személy szerint támogatja a Taurus rakéták szállítását, végső soron a döntést a NATO-tagállamok közössége hozza meg. A NATO egysége és az együttműködésük fontosságát emelte ki, mint alapvető tényezőt a jelenlegi globális feszültségek kezelésében. Eközben Ukrajna helyzete egyre nehezebbé válik, mivel a hadszíntéren a legújabb jelentések szerint romlik a helyzet.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink