november 22. péntek
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Kiakadtál annak idején a vizit díjon? - már vizsgálják a foglalási díj bevezetését



Kattints a hírhez tartozó címkékre:
                          

Takács Péter államtitkár megvizsgáltatná a foglalási díj bevezetésének lehetőségét

Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára sűrű napot zárt, több fontos témáról is beszélt az InfoRádióban és a Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség konferenciáján. A beszélgetéseket az infostart.hu és a Népszava foglalta össze.

A szakrendelők állami felügyelete lekerült a napirendről

Takács Péter az InfoRádióban kijelentette, hogy **nem szándékozik a kormány állami felügyelet alá vonni a heti 200 óránál nagyobb kapacitással rendelkező szakrendelőket**. A tervet elvetették, és a kérdés lekerült a napirendről. Hangsúlyozta, hogy a **járóbeteg-szakellátás széles spektrumát** minden esetben az otthonhoz közel kell biztosítani, függetlenül attól, hogy állami vagy önkormányzati fenntartású-e az adott intézmény.

Újítások a háziorvosi rendszerben

Takács egy másik jelentős változást is bejelentett: ősszel előkészített egy **jogszabálycsomagot**, amely számos kompetenciát visszaad vagy újakat biztosít a háziorvosoknak. Példaként említette a **receptfelírási jogosultságok** bővítését, valamint bizonyos diagnosztikai terápiák felírásának lehetőségét, amelyek eddig csak szakorvosok hatáskörébe tartoztak. Ezek a változások a háziorvosok szerepének erősítését célozzák, és a szakmai szervezetekkel folytatott konzultációk alapján kerülnek bevezetésre.

Foglalási díj bevezetésének ötlete

A Népszava beszámolója szerint Takács Péter részt vett a **Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség** balatonfüredi konferenciáján, ahol egy új javaslat került elő: **foglalási díj bevezetése** a szakrendelésekre. A szövetség egyik tagja, Pál Miklós, javasolta, hogy **ezer forintos foglalási díjat** vezessenek be az időpontot foglaló betegek számára. A rendszer szerint, ha a beteg megjelenik az időpontján, a díjat visszakapja, de ha nem, elveszíti a befizetett összeget.

Takács pozitívan reagált az ötletre, és kijelentette, hogy a **foglalási díj jobban kezelhető, mint a vizitdíj** volt. Hozzátette, hogy bár politikailag érzékeny kérdésről van szó, ellátásszervezési eszközként nem lát benne kivetnivalót, ezért megvizsgáltatja a bevezetés lehetőségét. Ez a lépés **csökkentheti a betegek időpontfoglalási visszaéléseit**, és hatékonyabbá teheti a szakrendelések működését.

Járóbeteg-irányítási rendszer és digitális fejlődés

Takács Péter a digitális fejlődés kapcsán is fontos újítást emelt ki: a **járóbeteg-irányítási rendszer** és az **Egészségablak alkalmazás** bevezetését, amely könnyebbé tette a szakrendelésekhez való hozzáférést online időpontfoglalással. Ez a változás nagyban javította a betegek számára az ellátáshoz való hozzáférést és átláthatóbbá tette az egészségügyi rendszer működését.

Összegzés

Takács Péter államtitkár több fontos intézkedést jelentett be, amelyek célja az egészségügyi ellátás hatékonyságának növelése. A **foglalási díj** bevezetésének vizsgálata, a **háziorvosi kompetenciák bővítése**, valamint a **digitális időpontfoglalási rendszer** mind azt szolgálják, hogy az egészségügyi ellátás közelebb kerüljön a betegekhez, és hatékonyabb legyen az erőforrások felhasználása.

Frissítés: Cáfol a Belügyminisztérium: Nincs tervben az 1000 forintos foglalási díj bevezetése

A Belügyminisztérium határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint Takács Péter egészségügyi államtitkár egy konferencián felvetette volna az 1000 forintos egészségügyi foglalási díj bevezetésének lehetőségét – írja a hvg.hu. Korábban a *Népszava* számolt be arról, hogy egy szakmai rendezvényen Pál Miklós, a szövetség elnökségi tagja javasolta az ezer forintos foglalási díj bevezetését, amelyet visszakapnának a betegek, ha megjelennek a foglalt időpontjukon, de elveszítenének, ha nem.

Az újság állítása szerint Takács Péter úgy reagált a javaslatra, hogy az „jobban kezelhető, mint a vizitdíj”, és megvizsgálják a bevezetés lehetőségét. A minisztérium közleményében azonban tisztázta, hogy az egészségügyi államtitkár csupán válaszolt a közönség egyik tagjának felvetésére, de a kormány részéről nincs ilyen tervben lévő intézkedés.

A kérdés azután került a figyelem középpontjába, hogy a kormány szigorúbban szeretné kezelni azokat az eseteket, amikor betegek nem jelennek meg a lefoglalt időpontjukban, ezzel akadályozva más páciensek hozzáférését az ellátáshoz. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón megerősítette, hogy a kormány nem tervez vizitdíj bevezetését, és továbbra is elkötelezett az ingyenes egészségügyi ellátás mellett. Ugyanakkor elmondta, hogy szükség lehet szankciókra azon páciensek esetében, akik indokolatlanul nem jelennek meg az előjegyzett időpontjukban.

A lehetséges szankciók között felmerült, hogy azokat, akik nem használják ki a foglalt időpontjukat, a várólista végére sorolják. Az egészségügyi ellátórendszer hatékonyságának növelése érdekében a kormány vizsgálja a szankciók különböző formáit, de az 1000 forintos foglalási díj egyelőre nem szerepel a tervek között.

Ezzel a minisztérium és a kormány egyértelművé tette, hogy a közbeszédben elterjedt hírekkel ellentétben jelenleg nem tervezik sem a vizitdíj, sem pedig foglalási díj bevezetését az egészségügyben.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink