A magyar kormány karácsonyi tűzszünetet és fogolycserét javasolt Ukrajnában, de Kijev elutasította
A magyar kormány egy ukrajnai karácsonyi tűzszünet és fogolycsere lehetőségét vetette fel, ám az ukrán vezetés ezt visszautasította – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Orbán Viktor javaslata
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során vetette fel a tűzszünet és fogolycsere gondolatát. Ezt követően a magyar kormány közvetlen kapcsolatba lépett az ukrán féllel, többek között Andrij Szibihával, Ukrajna külügyminiszterével, valamint Andrij Jermakkal, az ukrán elnöki hivatal vezetőjével.
Szijjártó Péter szerint Magyarország igyekezett nyitva tartani a kommunikációs csatornákat mindkét fél irányába. „A kommunikációs csatornák minden irányban nyitva vannak, és ezeket szeretnénk is nyitva tartani a következő időszakban, hiszen ez adja a reményét annak, hogy egyszer lehet béke, lehetnek békéről szóló tárgyalások” – hangsúlyozta a külügyminiszter.
Kijev reakciója
Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij azonban nyilvánosan elutasította a javaslatot. Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban megjegyezte: „Milyen kár, hogy Zelenszkij elnök úr néhány perccel ezelőtt egy nyilvános X-bejegyzésben végül kizárta és elutasította mindazt, amiről délelőtt szó volt.”
A magyar külügyminiszter hozzátette, hogy a kormány minden tőle telhetőt megtett a béke érdekében. „A magyar békemisszió végigkísérte, végigkíséri az EU-elnökségi időszakunkat, és őszintén reméljük, hogy hamarosan visszatér majd a béke ide a térségünkbe” – mondta, hozzátéve, hogy jelentős erőfeszítésekre van még szükség a béke megteremtéséhez.
Energiai együttműködés és biztonság
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy a békemisszió mellett továbbra is prioritás Magyarország energiaellátásának biztosítása. Ennek érdekében konzultált Alekszandr Novakkal, Oroszország energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettesével. A megbeszélések célja a magyar-orosz energetikai együttműködés jövőbeni fenntartásának jogi kereteinek tisztázása volt.
A külügyminiszter szerint az ilyen tárgyalások kulcsfontosságúak Magyarország energiaellátásának stabilitása szempontjából.
A magyar kormány továbbra is béketeremtő szerepben kíván fellépni, ám a konfliktus gyors megoldása egyelőre távoli célnak tűnik.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!