Fellángolt a feszültség Bábolnán: a lakók tiltakoznak az állattetemek elföldelése ellen
Szerda reggel feszült jelenetek zajlottak Bábolna központjában, ahol Nagy István agrárminiszter próbálta csillapítani a kedélyeket. A helyiek felháborodása azután csapott át nyílt tiltakozásba, hogy kiderült: a közelükben kívánják eltemetni a ragadós száj- és körömfájás miatt leölt több ezer szarvasmarhát. A miniszter nyugtató szándékú megszólalásai nem találtak meghallgatásra – sőt, hangos füttyszó és nevetés fogadta őt a polgármesteri hivatal lépcsőjén.
Elutasítás és gúnyos válaszok kísérték a minisztert
Az összegyűlt mintegy 100-150 lakos egyértelműen kifejezte nemtetszését, amikor Nagy István köszönetet mondott a türelmükért. Amikor így szólt: „El kell valahol temetni az állatokat?”
, a tömegből rögtön érkezett a válasz: „De nem itt!”
A miniszter igyekezett hangsúlyozni, hogy az elrendelt intézkedések a hazai állatállomány védelmét szolgálják, és szerinte a helyiek haragja csupán ideiglenes reakció. Hozzátette: a kijelölt helyszínek állami tulajdonban vannak, és geológiailag is alkalmasak a tetemek elhelyezésére, mivel a mély talajvíz nem érintkezik a bomlástermékekkel.
Biztonságot ígért – de kétely fogadta
Mielőtt a település vezetőjével, Horváth Klárával kezdett volna egyeztetést, Nagy István így fogalmazott: „Senkit nem fenyeget a legkisebb veszély sem”
. Ezt azonban sokan kétségbe vonták, és hangosan azzal vádolták meg a minisztert, hogy hazudik. A Magyar Hang által rögzített felvételen jól hallhatóak a feldúlt hangok. A tárgyalás után Nagy István szó nélkül hagyta el a helyszínt, miközben egyesek azt kiáltották: „Menekül!”
Döntés a helyiek feje felett
A lakók csak a médiából értesültek arról, hogy a Dunakilitin és Darnózselin leölt 3500 marha maradványait Bábolna közelében fogják eltemetni – anélkül, hogy erről előzetesen megkérdezték volna őket. A hír hallatán a helyi önkormányzat április 8-án rendkívüli ülést tartott, és egyhangúlag elutasította a döntést. A testület egyértelmű állásfoglalást tett: nem kívánnak újabb „állatihulla-lerakót”
a térségbe.
Zárt ajtók mögött zajlott a megbeszélés, válaszokat mégsem kaptak
Másnap a hatóságok több település – köztük Bábolna, Bana, Ács, Bőny, Bőnyrétalap és Nagyszentjános – vezetőit hívták meg egy zárt egyeztetésre. A résztvevők többsége, különösen a bábolnaiak, elégedetlenül távoztak, mivel nem kaptak megnyugtató választ a kérdéseikre. A helyiek így április elején félpályás útlezárással fejezték ki tiltakozásukat, miközben a marhák szállítása már megkezdődött az eltemetésre kijelölt, katódgyár melletti területre. - számolt be róla a telex
A járvány háttere: mi az a száj- és körömfájás?
A szóban forgó fertőzés egy rendkívül gyorsan terjedő vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat – például szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat és kecskéket – érinti. A tünetek között szerepel a magas láz, étvágytalanság, erős nyálzás, valamint hólyagok a szájban és a lábakon. Bár az emberi fertőződés extrém ritka, a betegség állategészségügyi szempontból komoly kockázatot jelent. A járvány márciusban Kisbajcsról indult, majd Levélen keresztül eljutott Dunakilitire és Darnózselire is.
Egy hozzászóló szerint még nézni is kellemetlen ami az országban történik:
nézni is ciki ami történik az országban és ahelyett, hogy a problémák megoldásán dolgoznának, inkább tovább tolják a sületlenségeket
-írta
A kínos incidens a youtue-on tekinthteő meg ide kattintva