Nyílt levélben fejezte ki nemtetszését több magyar filmes szervezet Orbán Viktor miniszterelnök múlt heti beszédével kapcsolatban, amelyet a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiókomplexumának megnyitóján mondott el. A kormányfő arról beszélt, hogy a magyar filmipar eljutott arra a pontra, ahol már állami támogatás nélkül is önfenntartó alkotások készülnek. Emellett hangsúlyozta, hogy a kormány beruházása minden filmes számára előnyös, függetlenül attól, hogy politikailag egyetértenek-e vele.
Függetlenség vagy kényszerpálya?
A levél aláírói szerint azonban az állami támogatás hiánya nem egy pozitív fejlemény, hanem kényszerhelyzet. Véleményük szerint az úgynevezett független filmkészítés Magyarországon nem tudatos választás, hanem a szűkös anyagi lehetőségek miatt kialakult szükségmegoldás. A levélben arról írnak, hogy ezek az alkotások gyakran méltatlan körülmények között, minimális költségvetéssel, a stáb tagjainak ingyenmunkájával valósulnak meg, míg az alkotók súlyos anyagi nehézségekkel küzdenek.
Elfogadhatatlan helyzet
A szervezetek felháborítónak tartják, hogy a kormány ezt a helyzetet sikerként mutatja be. Levelükben élesen fogalmaznak:
Sikerként elkönyvelni azt, hogy a hazai filmszakma többsége ma kénytelen ilyen körülmények között alkotni, ha filmet akar készíteni, legalább olyan elfogadhatatlan, mintha arra lennénk büszkék, hogy az utcára kilökött hajléktalanok nagy része túlélte a telet. Valóban ezt akartuk volna? Így legyen a film mindenkié?
Kérdésként vetik fel: valóban ez lenne a cél? Így válik a film mindenki számára elérhetővé?
A magyar filmes sikerek mögötti probléma
A nyílt levél hangsúlyozza, hogy amikor egy magyar független film nemzetközi díjat nyer vagy kimagasló nézettséget ér el – például a „Futni mentem” című alkotás –, az az alkotók tehetségének és kitartásának eredménye, nem pedig a magyar filmfinanszírozási rendszer sikere. Éppen ellenkezőleg: az, hogy ezek a filmek támogatás nélkül készülnek,
a magyar állami filmfinanszírozás csődje és szégyene
– állítják a szervezetek.
Kik írták alá a nyílt levelet?
A tiltakozó levelet több jelentős filmes szervezet is aláírta, köztük játékfilmrendezők, dokumentumfilmesek, operatőrök és animációs alkotók szakmai egyesületei. Az aláírók között szerepel:
Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete (AHD)
Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete (MADOKE)
Magyar Filmoperatőrök Egyesülete (HCA)
Magyar Filmművész Szövetség
Független Magyar Producerek Szövetsége
Magyar Animációs Producer Szövetség (MAPSZ)
Magyar Film- és Videovágók Egyesülete (HSE)
Magyar Hangalkotók Egyesülete (HSAS)
Magyar Animációs Művészek Egyesülete (AA1)
A nyílt levél világos üzenetet közvetít: a filmes szakma nem ért egyet azzal a narratívával, amely sikerként állítja be a függetlenségért folytatott küzdelmet, miközben sok alkotó számára ez inkább túlélési harc, semmint tudatos döntés.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!