Ha szociálpszichológiai szempontból akarnám értelmezni, azt mondanám: Majka új klipje az év egyik legjobban felépített, manipulatív eseménye, akár szándékosan, akár véletlenül sikerült így.
A klip alapját egy mesteri pszichológiai játék képezi: kimondott és kimondatlan üzenetekkel operál, amelyek arra ösztönöznek, hogy a néző saját gondolatként fogadja el azt, amit valójában sugallnak neki. Ez a „mi nem mondtuk ki, de te tudod” hatás remekül működik.
Mi történik itt?
Nézzük meg közelebbről: hol hangzik el olyan konkrét vád, amely a magyar kormányt vagy a miniszterelnököt korrupcióval illeti? Sehol. Ha nagyon figyelmesek vagyunk, felfedezhetünk egy-egy apró utalást arra, hogy a klip Magyarországról szól, de ezek csak háttérben megbúvó részletek... és ha tévedek akkor elnézést kérek érte....
Többször is megnéztem és meghallgattam: egy szuper produkcióról van szó. A szöveg erős, a karakterek jól kidolgozottak, a műsorvezető hölgy ragyogóan szép. A politikai üzenetektől elvonatkoztatva is egy remekmű a klip.
A kérdés azonban adott: miért gondolta úgy a teljes kormánypárti média, hogy „támadni kell” Majkát egy zenei videó miatt? Ez a helyzet kicsit olyan, mint amikor egy tanár azt mondja az osztálynak: „Jelentkezzen, aki idióta!” – és csak az fog jelentkezni, aki magára vette.
Majka klipjének sikeréért végső soron maga a kormánypárti média a felelős. Az ellenzéki média ugyan lelkesen csámcsogott a videón, dicsérte és méltatta, de az igazán nagy hullámokat a támadások keltették. Ezek indították el a klipet azon az úton, amely már most mérföldkővé vált.
Megállíthatatlan
Ez a videó tulajdonképpen egy nemzeti konzultáció. Terjed, beszélnek róla, a bulvár és a politika is erről szól.
Hatmilliós nézettség alig öt nap alatt!
A klipet már most a legnagyobb rendszerkritikus alkotásként emlegetik, pedig egyetlen politikai név sem hangzik el benne. Az óellenzék politikusai naponta beszélnek a kormány állítólagos korrupciójáról, mégsem érnek el áttörést. Lényegében senkit sem érdekel már a korrupció.... Mi tehát Majka trükkje?
Lehet, hogy a váratlanság. Bár Majka korábban is tett társadalomkritikus megjegyzéseket zenéiben, például az Azt beszélik című dalában, de ez a klip egy új szintet képvisel. A „Csurran-cseppen” az a pillanat, amikor a pohár megtelt.
Ezt is nézd meg ha érdekel a rendszerkritika
A másik zene amit érdemes meghallgatni Majkától:
Hogy készülhetett a Csurran-cseppen?
Nem volt túlgondolva szerintem.... Majka leült egy fröccs mellé, leírta a gondolatait, majd ötletelt egy kicsit, hogy kik legyenek a szereplők akik eljátszák a karaktereket, és összeállította a produkciót. Az eredmény: egy határvonal, amely kimondja az „eddig és ne tovább” üzenetét. Bár vicces az egész klipp, én azért érzek benne egyfajta dühöt. is. Egyébként olyan mintha ezt a zenét nem most írta volna... Megírta de még nem telt be az a bizonyos pohár és amikor tele lett, akkor ki kellett adnia magából. A művészet ilyen, ha nem adhatja ki magából akkor az előbb vagy utóbb káros lehet az egészségére.... Eljött a pillanat és a támadások és elismeréseket félretéve mostmár nyugodtan alszik.....
Lavina?
Ha még néhány magyar zenész előáll hasonló tartalommal, könnyen elképzelhető, hogy az országban forradalmi légkőr alakul ki és kormányváltós lesz a hangulat mint egy régi trabant...
Elemzés
De térjünk vissza a valóságba: Majka klipje miatt teljes pályás letámadást indított ellene a kormánypárti média, Bayer Zsolttól kezdve Dopemannen át a TV2-ig és az Origoig. A cél: hiteltelenné tenni őt. De vajon nem fordított hatást érnek el ezzel?
Egy rapdal tényleg befolyásolhatja a közéletet? Repedezik a rendszer? Lássuk!
...Nem ártana, ha Viktorunk is kapna egy ilyen igazságszérumot..
Érdemes megnézni az alábbi videót, amelyben a blikk az utca emberét faggatja arról, mi a véleménye a klippről, pontosabban mit szólnak Bindzsisztán korrupt vezetőjéhez:
Összegzés
Majka klipje tehát egyfajta „nemzeti konzultáció”, amelyet már több millióan „küldtek vissza”. A kormánypárti média túlzott reakciói pedig csak növelik a nézettséget.
Ha igazak az ellenzék vádjai arról, hogy a propaganda egy kézben van, akkor érdemes lenne felismernie annak az egy embernek, hogy a magyar nép egyre kevésbé fogékony a karaktergyilkosságokra.
Minél nagyobb támadás éri Majkát, annál inkább megerősödik az „áldozat szerepe, támadják, mert kimondta amit gondol”. Ahogy a klip népszerűsége az egekbe szökik, úgy növekszik a politikai elégedetlenség is....
A régi, jól bevált módszerek már nem működnek. A kormány kapkod, de lehet, hogy épp ezzel ássa alá saját pozícióját. Persze ennek az ellenzék csak örül mert
bár Majka Bindzsisztán kormányát figurázta ki, a dolog a magyar kormányon csattant.
És ez a nem mondjuk ki, nem állítjuk, de Te tudod feső szintje...
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!