Nyilvánosságra került árak: veszélyben a hazai élelmiszeripar
Az élelmiszeripari beszállítói árak közzététele miatt komoly aggodalmak merültek fel a magyar gyártók körében. Az árrésstop bevezetése következtében az eddig szigorúan bizalmas árképzési adatok nyilvánosságra kerültek, ami jelentős piaci átrendeződést vonhat maga után. A folyamat kedvezőtlen hatással lehet a hazai vállalatokra, miközben erősítheti a külföldi termékek térnyerését.
Megszűnő titoktartás és a piac kiszámíthatósága
A maximált árrés és az áfa alapján immár egyszerűen visszafejthető, hogy a gyártók milyen áron értékesítik termékeiket a kiskereskedelmi láncoknak. Ez eddig üzleti titoknak minősült, most viszont minden szereplő számára hozzáférhetővé vált.
Ez a helyzet több szempontból is problémát jelent. A kiskereskedők pontos képet kaphatnak arról, hogy versenytársaik milyen áron szerzik be ugyanazokat a termékeket, ami fokozhatja a beszállítókra nehezedő nyomást.
Az importtermékek térnyerése
Nemcsak a hazai kiskereskedelmi láncok profitálhatnak az átláthatóbb árképzésből, hanem a külföldi gyártók is. Az árazási információk ismeretében könnyebben léphetnek be a magyar piacra, versenyképes ajánlatokkal kiszorítva a helyi termelőket.
Erősödő nyomás a magyar gyártókon
A hazai élelmiszergyártók már most is szembesülnek azzal, hogy a kiskereskedelmi láncok árrésstopon kívüli termékek esetében jelentős árcsökkentéseket követelnek tőlük. Ez különösen nehéz helyzetbe hozza a magyar vállalatokat, amelyek már így is küzdenek a megnövekedett költségekkel. - számolt be róla a portfolio.hu
Árverseny és a minőségi termékek visszaszorulása
A szakértők szerint az új helyzet egy hosszú távú árversenyt indíthat el, amely végül a hazai termékek háttérbe szorulásához vezethet. A kiskereskedők kezében újabb tárgyalási eszköz lesz, ami az importnyomás növekedésével együtt a magyar élelmiszeripar versenyképességének csökkenéséhez vezethet.
A hazai élelmiszeripar jövője kérdésessé válhat
A növekvő költségek miatt a gyártók számára elengedhetetlen lenne az áremelés, azonban a kiskereskedelmi láncok várhatóan ellenállnak ennek. Ha a hazai élelmiszergyártók nem tudják érvényesíteni költségeiket, az hosszú távon komoly következményekkel járhat az iparág fenntarthatóságára nézve.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!