Változhat a játékszabály: új húzása lehet a Fidesznek év végén
Ahogy közeledik a választási év, egyre élénkebbé válik a politikai pezsgés Magyarországon. Sokak szerint most először fordulhat elő hosszú idő után, hogy valódi kihívója lehet a Fidesznek. A politikai szakértők is megosztottak, különösen Magyar Péter és a Tisza Párt gyorsan növekvő népszerűsége miatt, ami alaposan felforgatta az erőviszonyokat.
Közelgő választás, kiélezett verseny
2010 óta alig akadt olyan alkalom, amikor valóban kétségbe vonták volna a kormánypárt fölényét. Azonban a közelmúltban kirobbant kegyelmi botrány, valamint a Tisza Párt és vezetőjének dinamikus térnyerése új helyzetet teremtett. Több felmérés szerint is komoly eséllyel szállhatnak ringbe a jövő évi választásokon.
Érdekes módon a pártokhoz köthető közvélemény-kutatások eltérő eredményeket hoznak: míg a Tisza Párt megbízásából készült kutatások nekik kedveznek, a Fidesz által megrendelt adatok továbbra is a kormánypárt előnyét mutatják. Ezekből tehát nem lehet egyértelmű következtetést levonni, de az elemzőknek bőséges alapot biztosítanak a találgatásokra.
Egy figyelmen kívül hagyott tényező
Gulyás Márton, a Partizán alapítója a közelmúltban részt vett a Momentum által szervezett Kossuth téri demonstráción, ahol több interjút is készített. Az egyik legérdekesebb beszélgetés Kovalcsik Tamással zajlott, aki a választási földrajz szakértője.
Kovalcsik egy kevésbé tárgyalt aspektust emelt ki: a választási törvény jelentőségét. Rámutatott, hogy a jelenlegi rendszer – a választókerületek elosztása miatt – az ellenzéknek eddig csak úgy adott esélyt, ha egységes blokkban indultak. Ezt a stratégiát a múltban gyakran alkalmazták, a Fidesznek pedig elég volt "gyurcsányoznia", hogy győzelmet arasson.
A helyzet viszont most más. Magyar Péter ugyanis tudatosan igyekszik elhatárolódni mind Gyurcsány Ferenctől, mind Orbán Viktortól, és éles kritikával illeti mindkettejüket. Így a korábban bevált kampányüzenetek most kevésbé működhetnek.
Túlélésért küzdő ellenzéki pártok
Kovalcsik szerint különös, hogy míg korábban az ellenzék pártjai hajlandóak voltak közös indulásra, most ez a hajlandóság szinte teljesen eltűnt. Ennek oka valószínűleg az, hogy a jelenlegi helyzetben sok ellenzéki párt puszta fennmaradása forog kockán, ezért nem akarnak háttérbe vonulni a Tisza Párt javára – még akkor sem, ha ez logikus lépés lenne.
Húzhat egy meglepőt a kormány?
A jelenlegi rendszer egy úgynevezett vegyes választási modell, ami kifejezetten kedvez a győztes pártnak – ez logikus lépés volt a Fidesz részéről, amíg stabil fölényben voltak. Ugyanakkor Kovalcsik Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy a kormánypárt igazi előnye nem is magában a rendszerben rejlik, hanem abban, hogy bármikor képesek módosítani azt.
A választási törvényben a Fidesznek nem az a legjobb, hogy olyan, amilyen, hanem az, hogy bármikor módosítható – fogalmazott Kovalcsik.
Ez pedig akár azt is jelentheti, hogy még idén változtathatnak a játékszabályokon. Egy teljesen listás rendszer bevezetése, vagy például a győzteskompenzáció eltörlése teljesen új helyzetet teremtene. Ilyen esetben az ellenzék nem lenne rákényszerítve arra, hogy egyetlen közös tömbként induljon – ez akár kedvezhetne is a kisebb, jelenleg gyengélkedő pártoknak. Kérdés viszont, hogy a választók mennyire lesznek vevők erre. - számolt be róla a promotions
Kovalcsik Tamás teljes elemzése a YouTube-on hallgatható meg, 1:11:20-tól.
Összegzés
A közelgő választások új, kiszámíthatatlan politikai helyzetet teremthetnek Magyarországon, ahol a választási rendszer esetleges módosítása komoly fordulatot hozhat. A Fidesz kezében továbbra is ott a jogi lehetőség egy új szabályrendszer kialakítására, ami akár a teljes játéktér újrarendezését is eredményezheti. Az ellenzéki pártoknak pedig sürgősen el kell dönteniük, hogyan reagálnak egy ilyen potenciális lépésre.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!