A kormányközeli megmondóemberek búcsúja David Pressmantól: Korda György "Reptér" című száma a végső üzenet
A kormányközeli influenszerek és megmondóemberek egyesek szerint szinte ünnepség keretében búcsúztatják az amerikai nagykövetet, David Pressmant, akinek diplomáciai munkája a legutóbbi amerikai választások eredményeként, úgy tűnik, lezárulni készül. Az egész országot bejáró, ironikus posztok és megjegyzések egyes kormányoldali szereplők részéről nemcsak a politikai feszültségeket tükrözik, hanem egyben a bizonytalanságot és elégedetlenséget is, amelyet Pressman jelenléte kiváltott.
A legszembetűnőbb üzenet talán Bayer Zsolt, a Magyarnemzet újságírójának cikkéből érkezett, amelyben az amerikai diplomata számára
„Reptér” című számot ajánlott, miközben szarkasztikusan „csomagolásra” buzdította őt.
„Ennyi volt, Pressman. Vége van. Ideje előkotornod a nagy vulkánfíber bőröndöt a rumliszobából. A kis feleséged is kezdheti összepakolni a piperecuccokat. Mentek innen. Vége van. Ennyi volt.”
– olvasható Bayer Zsolt megjegyzése, amely szinte parodizálja a diplomata távozását. Az írás azután látott napvilágot, hogy Donald Trump győzelmi beszédet mondott az amerikai választások eredményeként, és a kormányközeli véleményformálók úgy tűnik, kihasználják az alkalmat, hogy éles kritikáik céltáblájává tegyék a nagykövetet.
A „Pressman go home!” (Menj haza, Pressman!) című szarkasztikus írás mellett az üzenet hasonlóan hangzott el a közösségi médiában is. Rákay Philip, a kormányközeli médiumokban aktív személyiség, egy Facebook-posztban ugyanis szintén Korda György „Reptér” című dalát ajánlotta Pressmannak, utalva arra, hogy talán ideje elhagynia Magyarországot. A dal híres sorai, „Menj haza, holnap már más lesz” még inkább megerősítik a kormányoldali véleményformálók határozott álláspontját: elég volt Pressmanből.
De nem csupán Bayer Zsolt és Rákay Philip emlegette Korda György slágerét. A politikai táboron belül Apáti Bence és Deák Dániel, a Megafon szerkesztője is hasonló iróniával búcsúztatták az amerikai nagykövetet. Deák Dániel konkrétan így fogalmazott: „Talán, ami a legjobb hír: az LMBTQ-aktivistát játszó David Pressman csomagolhat, irány haza és várjuk az új, baráti hangnemet megütő amerikai nagykövetet!” – írta a posztjában, amely mélyebb politikai diskurzust indított el, és jól mutatja a feszültség fokozódását a két ország kapcsolataiban.
Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója sem maradt tétlen, és szintén kifejezte véleményét a Facebookon. A KDNP tagja, Hradeczky Viktor is a politikai légkört tükrözve, ironikus formában kívánt jó utat Pressmannak, hiszen a kormányközeli színterek az amerikai diplomata távozását már egyfajta politikai győzelemként értékelik.
A politikai reakciók azonban nem értek véget a közösségi médiával. A kormányközeli Civil Összefogás Fórum (CÖF) sajtótájékoztatót szervezett, amelyet a kormányépület előtt tartottak. A rendezvény célja az volt, hogy átadják az amerikai nagykövetség épületénél azt a levelet, amelyben az elbúcsúztatott Pressman számára kifejezték nemtetszésüket, és emellett hangsúlyozták a jövőbeli, „baráti hangnemű” amerikai diplomáciai kapcsolatokat.
A kormányközeli szereplők határozott üzenetei és a Korda-dalra való utalás világosan jelzik, hogy Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolataiban feszültség van, és hogy a távozó Pressman nemcsak a politikai, hanem a kulturális diskurzus terén is megosztotta a közvéleményt. Az ironikus, szarkasztikus búcsúztatás egyértelműen mutatja, hogy a kormányoldali véleményformálók nem bánják a diplomata távozását, sőt, örömmel fogadják azt.
Ezek az események jól tükrözik a mai politikai légkört, ahol az ironikus üzenetek, a zenei utalások és a közösségi médiás poénok szerepet játszanak abban, hogy még a diplomáciai kapcsolatok is erős politikai szimbolikával terhelődnek.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!