Kiütötték Magyarországot: Megérkeztek a részletes gazdasági adatok
Magyarország gazdasága 2023 harmadik negyedévében hivatalosan is recesszióba került. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett adatok megerősítik a korábbi becsléseket: mind éves, mind negyedéves szinten csökkent a GDP.
Gazdasági visszaesés: mit mutatnak a számok?
A nyers adatok alapján a harmadik negyedévben a magyar GDP 0,8%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított számok szerint a visszaesés 0,7% volt. Az előző negyedévhez viszonyítva szintén 0,7%-os csökkenést regisztráltak. Az év első kilenc hónapjában a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6%-kal, míg a kiigazított adatok szerint 0,7%-kal nőtt.
Mit mutat a termelési oldal?
A termelési oldal részletes adatai a következő főbb folyamatokat emelik ki:
Az ipar teljesítménye 4,4%-kal, a feldolgozóipar pedig 6,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A legjelentősebb visszaesés a közúti járműgyártás, a villamos berendezések gyártása, valamint a gumi- és műanyag termékek előállítása terén volt tapasztalható.
Az építőipar hozzáadott értéke 4%-kal, a mezőgazdaságé – részben az aszály hatására – 14,9%-kal csökkent.
A szolgáltatások összességében 1,9%-kal növekedtek, ezen belül a legnagyobb bővülést a művészet, szabadidő, egyéb szolgáltatások ágazat érte el, 5,9%-os növekedéssel.
Az adatok szerint a GDP csökkenését leginkább az ipar (-1,1 százalékpont) és a mezőgazdaság (-0,6 százalékpont) mérsékelte, míg a szolgáltatások növekedése részben ellensúlyozta a visszaesést.
A felhasználási oldal helyzete
A felhasználási oldalon az alábbi tendenciák rajzolódnak ki:
A háztartások tényleges fogyasztása 4,2%-kal nőtt, ezen belül a fogyasztási kiadások 4,5%-kal emelkedtek.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás 14%-kal esett vissza, amelyben mind az építési, mind a gép- és berendezésberuházások csökkenése szerepet játszott.
A külkereskedelmi forgalomban az export volumene 1,9%-kal, míg az importé 0,9%-kal csökkent. Az áruforgalom mindkét irányban visszaesett, míg a szolgáltatások exportja 2,1%-kal bővült.
A végső fogyasztás 3,2%-os növekedése lassította a gazdasági teljesítmény visszaesését, míg a bruttó felhalmozás és a külkereskedelmi forgalom egyenlege a GDP csökkenéséhez járult hozzá.
Kilátások és összegzés
A magyar gazdaság jelenlegi helyzete egyértelműen kihívásokkal teli, különösen az ipari és mezőgazdasági teljesítmény tekintetében. Ugyanakkor a szolgáltatások növekedése és a háztartások fogyasztásának bővülése némi stabilitást hozott. A recesszióból való kilábalás érdekében a beruházások újraindítása és a külkereskedelmi teljesítmény javítása kulcsfontosságú lesz a következő időszakban.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!