Észt külügyminiszter: Közel a Magyarország szavazati jogának megvonása
Az észt külügyminiszter, Margus Tsahkna, arra figyelmeztetett, hogy Magyarország szavazati joga az Európai Unió Tanácsában veszélybe kerülhet, mivel a magyar kormány akadályozza az Oroszországgal kapcsolatos döntéseket. Az Ukrajinszka Pravda jelentése szerint Tsahkna egy német lapnak adott interjújában fejtette ki álláspontját.
Magyarország és Putyin: Az uniós döntéshozatal megakadályozása
Tsahkna hangsúlyozta, hogy az Európai Unióban egyre nagyobb mértékben felismerik az orosz fenyegetést, és sürgetik a fegyverkezést. Ugyanakkor elutasította azt az állítást, miszerint az EU megosztott lenne. A külügyminiszter szerint "a megosztottsághoz két nagy félre van szükség", és Magyarország nem áll a szövetség oldalán.
„Magyarország egy gyenge ország, amely inkább Putyin csapatához tartozik, mintsem az európai csapathoz” – fogalmazott Tsahkna, utalva arra, hogy Magyarország jelenleg képes blokkolni az egyhangú döntéseket, beleértve az európai kül- és biztonságpolitikai kérdéseket is.
Az Európai Unió 7. cikke és Magyarország szavazati joga
A külügyminiszter kifejtette, hogy az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkelye lehetőséget ad arra, hogy egy tagállam szavazati jogát megvonják, amennyiben az veszélyezteti Európa és a többi tagállam biztonságát. "Pontosan ezt teszi Orbán" – mondta Tsahkna, utalva a magyar miniszterelnök döntéseire, amelyek szerint az ország nem támogatja az Oroszország elleni uniós szankciók meghosszabbítását.
Tsahkna véleménye szerint a 7. cikk alkalmazásának lehetősége "egyre közelebb kerül", és az Európai Unió számára fontos, hogy megfelelő lépéseket tegyen Magyarország viselkedésének kezelése érdekében.
Különböző álláspontok az EU-ban
A Financial Times március 14-i beszámolója szerint Magyarország vonakodása az Oroszország elleni uniós szankciók meghosszabbításától komoly vitákat generált a tagállamok között. A kérdés az, hogy szükség lehet-e Magyarország szavazati jogának megvonására a kulcsfontosságú uniós döntésekben. A feszültség folyamatosan nő, és a jövőben valószínűleg még több vita vár ránk az unió politikai döntéshozatalában.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!