november 21. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Közel a baj: Megvan a magyarok terve a nyugdíjkiegészítésre, de az nem fog működni!

Tündérmese vagy rémálom? A szomorú igazság, amit nem akarunk hallani


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Nyugdíj   Megtakarítás   Öngondoskodás   Jövedelem   Takarékosság   Politika   Botrány   Magyarország   Magyar kormány   Bérek

Megvan a magyarok terve a nyugdíjkiegészítésre, de az nem fog működni!

A magyarok nyugdíjjal kapcsolatos elképzelései tündérmesébe illőek, sokan pedig rémálomnak látják majd az ébredést, ha nem változtatnak a hozzáállásukon. A helyzet egyre sürgetőbb, hiszen az állami nyugdíj összege nem fogja fedezni a tisztességes megélhetést, így ideje, hogy mindenki komolyan vegye a nyugdíjcélú megtakarítást.

A közelmúltban megjelent OTP Bank Öngazdálkodási kutatása rávilágít a 18-70 éves korosztály, bankkapcsolattal rendelkező lakosság pénzügyi szokásaira és véleményeire. Az eredményekből kiderül, hogy a magyarok ugyan érzékelik a problémát, de a megoldásokat még nem találták meg – és itt van az egyik legnagyobb hiba.

Az állami nyugdíj helyzete

A kutatás szerint a megkérdezettek 82%-a úgy gondolja, hogy nem lesz elegendő nyugdíja a tisztességes megélhetéshez. 2024-ben csupán a válaszadók 18%-a véli úgy, hogy az állami nyugdíja elegendő lesz, ami jelentős csökkenés az előző évhez képest, amikor még 25%-ra tette ezt a véleményét.

Ha generációk szerint vizsgáljuk a helyzetet, a Z generáció és az X generáció mindössze 16-17%-a gondolja, hogy elegendő lesz az állami nyugdíja, míg a Boomer generáció még mindig optimistább, és 25%-uk szerint a jövőbeli nyugdíj elegendő lesz. Az adatok világosan mutatják, hogy az emberek többsége már látja, hogy az állami nyugdíj nem lesz elég, de a megoldás keresésére nem fordítanak elég figyelmet.

Kinek a felelőssége a tisztességes nyugdíj?


Amikor a válaszadók azt a kérdést kapták, hogy ki a felelős a tisztességes nyugdíj biztosításáért, az államot nevezték meg a legnagyobb arányban. A megkérdezettek 80%-a szerint az állam a fő felelős a nyugdíjakért, míg 12%-uk úgy véli, hogy az egyénnek kell gondoskodnia saját nyugdíjáról, és mindössze 8%-uk jelölte meg a munkáltatókat.

Bár a generációk között enyhe eltérések vannak, az államra mutogatás az elterjedt vélemény. A Z generáció 75%-a, az Y generáció 78%-a, az X generáció 79%-a, és a Boomer generáció 86%-a gondolja úgy, hogy az állam a legfontosabb szereplő a nyugdíjak biztosításában. - számolt be róla a bankmonitor

Nyugdíj-paradoxon: Még mindig nem teszünk semmit

Bár mindenki tisztában van azzal, hogy az állami nyugdíj nem fogja fedezni a szükséges megélhetést, mindössze 1,12 millió ember rendelkezik aktív nyugdíjcélú megtakarítással. Ha ezt a számot a foglalkoztatottak számára vetítjük, akkor mindössze 23%-uk tart fenn nyugdíjmegtakarítást. Az adatok alapján a nyugdíj-paradoxon egyértelműen jelen van: az emberek felismerik a problémát, de nem tesznek ellene eleget.

A nyugdíj melletti munka nem megoldás

A kutatás egyik legmegdöbbentőbb eredménye, hogy minden második magyar (46%) a nyugdíjas évekre a munkavégzést látja megoldásnak, miközben csupán 38%-uk tervezi megtakarításaiból finanszírozni a nyugdíja és a megélhetés közötti különbséget. A nyugdíj melletti munkavállalás, mint kiegészítő jövedelemforrás, nagy önbecsapásnak tűnik. Az OECD 2018-as adatai szerint a nyugdíjasok jövedelmének mindössze 8%-a származik munkajövedelemből, míg a Visegrádi Országokban Magyarország nélkül ez az átlag 24%. A KSH friss adatai alapján a nyugdíjasok mindössze 6,5%-a vállal munkát, ami messze elmarad a várakozásoktól.

Ne csapd be magad, tegyél félre időben!

A nyugdíjcélú megtakarítások kialakítása annál egyszerűbb, minél korábban kezdjük el a félretevést. Az ideális időpont már rég elmúlt, de a legjobb időpont mindig a mostani. Minél korábban kezdünk el takarékoskodni, annál jobban kihasználhatjuk a kamatos kamat előnyeit, amelyet Albert Einstein a világ nyolcadik csodájaként emlegetett.

A Bankmonitor és más pénzügyi szolgáltatók számos nyugdíjcélú megtakarítást kínálnak, amelyekhez adóvisszatérítési lehetőség is társul, és a megfelelő kalkulátorok segítségével kiszámolható, hogy mekkora összeget kell félretennünk ahhoz, hogy elegendő kiegészítést biztosítsunk az állami nyugdíjunk mellé.

A nyugdíjjal kapcsolatos tündérmesék helyett ne hagyjuk, hogy ábrándokba ragadjunk. Az ideális jövő nem vár ránk – tegyünk érte már most, hogy a nyugdíjas éveink ne a szorongásról, hanem a nyugodt megélhetésről szóljanak.


TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink