november 15. péntek
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Közpénznyelő szellemhotelek kerültek elő amik még nyitva sincsenek



Kattints a hírhez tartozó címkékre:
                          

Öt közpénzszivattyú szellemhotel, melyek tavaly sem nyitottak meg

Ha minden a tervek szerint alakult volna, valószínűleg most se lenne lehetőségünk szobát foglalni azokban a szállodákban, melyeknek építéséhez az állam (főleg uniós forrásokból) több milliárd forint támogatást nyújtott. Azonban a telt ház problémája nem aggasztja ezeket a létesítményeket, mivel újabb év telt el anélkül, hogy bármelyikük befejeződött és átadásra került volna. Összegyűjtöttük az öt legkiemelkedőbb majdnem-hotel esetét, melyek tégláit az adófizetők állták, de sajnos senki sem pihenhet bennük.


„Sikerült?” - kérdezte Kovács Zoltán szállóigévé vált kérdése, és a válasz sajnos egyszerű: nem. Annak ellenére, hogy a tervek ígéretesek voltak, a projektek kreatívak voltak, és az állam (az Európai Unió és a magyar adófizetők pénzéből) is anyagi támogatást nyújtott hozzájuk, mégsem sikerült befejezni ezeket az évekkel ezelőtt álmodott luxusszállodákat. A 2023-as év azért volt fontos, mert néhány új fejleményt és eddig ismeretlen részletet tudtunk meg a kudarcok okairól és a pazarolt közpénz sorsáról.


1 A Villánykövesdi Medihotel kálváriája

Tavaly végre fény derült arra, amit 2018 óta sikertelenül próbáltunk kideríteni: a sosem befejezett Villánykövesdi Medihotelről. Hosszú éveken keresztül hiába nyújtottunk be közérdekű adatigényléseket, senki sem válaszolt rájuk, ezért végső elkeseredésünkben felkértük Hadházy Ákos országgyűlési képviselőt, aki személyesen ellátogatott a helyszínre és egy szelfit is készített az erdő mélyén álló, még félkészen is látványos épület előtt.

Az eredmény nem maradt el. A területfejlesztési minisztérium olyannyira megrémült, hogy azonnal beismerte: az állam két szabálytalansági eljárást indított a hotel ügyében. Igaz, az egyiket mindössze négy nap alatt lezárták, a másikat pedig állítólag éppen akkor folytatták volna, amikor Hadházy Ákos a helyszínen járt. Egy biztos: a sikertelen projekt eddig 782 millió forint uniós támogatást nyelt el, amiből mindössze 20 milliót sikerült visszaszereznie a kormánynak. A hotel azonban továbbra sem létezik, csak egy üres épület maradt hátra.

2. Kisteleki Wellness Szálloda: Az uniós támogatások árnyékában

Hasonló a helyzet a kisteleki wellness szállodával is. "Közép-Európában egyedülálló az a szálloda, amely Kisteleken épül, és 2015 őszén már vendégeket is tud fogadni. Az Új Széchenyi Terv Dél-alföldi Operatív Program keretén belül készülő, több mint egymilliárd forintot meghaladó beruházás 70%-os intenzitású 822 millió forintos európai uniós támogatást élvez" – állt egy korábbi PR-cikkben, melyet a Délmagyarország közölt évekkel ezelőtt.

Most 2024 eleje van, de a szálloda még mindig nem fogad vendégeket. 2018-ban az épületet a végrehajtó 500 millió forintos kikiáltási áron árverésre bocsátotta, azonban csak a közelmúltban sikerült eladni. A földhivatali tulajdoni lapok szerint 2023. február 28-án a terület a hódmezővásárhelyi Atlantica Kft.-é lett. Ezzel együtt a tartozásokat is törölték a lapról. Az új tulajdonos szándékai és tervei a szállodával kapcsolatban egyelőre ismeretlenek.

3. Pogányi Relax Hotel - Támogatások és Tévesítő Ígéretek

A Baranya megyei Pogányban épülő Relax Hotelben tavaly csupán a munkások fordultak meg. Annak ellenére, hogy a létesítmény 4 csillag superior besorolású, és az állam 3,9 milliárd forint támogatást biztosított hozzá, a tervezett átadási dátum 2022 volt, de a kivitelező B Build & Trade Kft. ellen felszámolási eljárás indult, ami miatt a munkálatok befejezése lehetetlenné vált. Információink szerint az alvállalkozók jelentős része nem kapott fizetést, és csak a felszámolási eljárás keretében remélhetnek pénzükhöz jutni.

Azóta a beruházó már másodszor hirdetett ki tendert a befejező munkálatokra. A feladatot ezúttal is a Paralelbau Kft.-nek szánják. A nettó 1,2 milliárdos megbízásra a veszprémi VEMÉV-SZER és a szintén veszprémi KIVSZER is pályázott, de egyikük sem adott be árazott költségvetést, így ajánlatuk érvénytelen lett.

4. Lengyeltóti Kastélyszálló - Elfelejtett Uniós Támogatás és Bizonytalanság

A Somogy megyei Lengyeltóti közepén, az egykori Zichy-kastélyban egy négycsillagos kastélyszállónak, wellness-központnak, pezsgőpincészetnek és borászatnak kellett volna helyet kapnia. Azonban a létesítmény évek óta lelakatolva, üresen áll. A Viktória Sziget Kft. 240 millió eurós uniós támogatást nyert el az átalakításra még 2010-ben, összesen egymilliárd forint értékben, ahogy azt a korábbi híradások is említették.

Sajnálatos módon a társaság becsődölt, és a projektből semmi sem valósult meg. A létesítmény kálváriája azonban itt nem ért véget. Először az önkormányzat, majd egy egyszemélyes kft. vásárolta meg az ingatlant, de a célnak és terveknek sincs nyoma. Az Integritás Hatóságtól kapott tájékoztatás szerint az állam lemondott a Viktória Sziget Kft.-vel kötött támogatói szerződésről, ezért további vizsgálatok nem folynak az ügyben.

5. Herkulesfürdő és a Traian Szálló - Hanyatlás és Felelősség Keresése

Kicsit kilóg a sorból, de nem sokkal jobb a helyzet a ma már Románia területén található Herkulesfürdő számára sem. Harmincöt vádlott és hosszú éveknyi nyomozás után még mindig nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy kik és hogyan tehetők felelőssé azért, hogy az egykor látogatott és virágzó Herkulesfürdő ma már Románia egyik szégyenfoltjává vált.

Az épületek nagy része súlyosan leromlott állapotban van, és a privatizáció inkább kárt okozott, mint hasznot hozott. A turisták körében még mindig népszerű a műemlék, beleértve a Traian Szálló épületét is, bár csak akkor, ha nem riadnak vissza a kóbor kutyáktól és a magas áraktól. - tette közzé az atlatszo.hu

Oldalunk legfelkapottabb bulvár hírei
(+10.000 oldalletöltés egyetlen nap alatt)
Google keresési statisztika
Erre kerestek rá leggyakrabban a magyarok (+20.000 egyetlen nap alatt)
Oldalunk legfelkapottabb közéleti hírei
(+10.000 oldalletöltés egyetlen nap alatt)
Oldalunk legfelkapottabb bulvár hírei
(+10.000 oldalletöltés egyetlen nap alatt)
Google keresési statisztika
Erre kerestek rá leggyakrabban a magyarok (+20.000 egyetlen nap alatt)
Oldalunk legfelkapottabb közéleti hírei
(+10.000 oldalletöltés egyetlen nap alatt)
Oldalunk legfelkapottabb bulvár hírei
(+10.000 oldalletöltés egyetlen nap alatt)
Google keresési statisztika
Erre kerestek rá leggyakrabban a magyarok (+20.000 egyetlen nap alatt)
Oldalunk legfelkapottabb közéleti hírei
(+10.000 oldalletöltés egyetlen nap alatt)