Brüsszelben bonyolódhat a helyzet a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor számára, miután Kaja Kallas, volt észt miniszterelnök december 1-jén az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjévé lépett elő. Kallas határozott oroszellenes álláspontjával és politikai bátorságával vált ismertté, de új szerepében az EU 27 tagállamának eltérő érdekeit kell összehangolnia.
Egy politikai karrier kezdete Kallas már 2021-ben felhívta magára a figyelmet, amikor kezdő észt miniszterelnökként ellenezte Angela Merkel tervét, hogy Vlagyimir Putyint meghívják egy EU-csúcsra. Határozott véleménye szerint Putyinnal szemben nem szabad engedményeket tenni. A Merkel által javasolt találkozó végül nem valósult meg, és Kallas álláspontját Emmanuel Macron francia elnök is megjegyezte, kissé provokatív kérdéssel: „Holnap is miniszterelnök leszel még?”
Konfliktus Orbán Viktorral Kallas az EU-n belüli oroszbarát vezetőkkel sem habozik szembeszállni. Egy NATO-csúcson Orbán Viktor azon kijelentésére, hogy Ukrajna soha nem csatlakozhat a szövetséghez, Kallas félretette előkészített beszédét, és határozottan hangsúlyozta: „A NATO célja a háborúk megelőzése, nem pedig provokálása.” Felszólalása után több vezető is elvetette előre megírt beszédét, és nyíltan szembeszállt Orbán álláspontjával.
Határozott oroszellenes politika Kallas véleménye szerint Oroszország sosem mondott le imperialista álmairól. Miniszterelnökként számos konkrét lépést szorgalmazott Ukrajna támogatására, például:
1 millió lőszer biztosítása Ukrajnának.
Az orosz befagyasztott vagyonok felhasználása Ukrajna újjáépítésére.
Nem meglepő, hogy Kallast 2023-ban az orosz kormány szankciós listájára helyezték, amire ő úgy reagált: „Ez csak még több bizonyíték arra, hogy a helyes dolgot teszem.”
Új lendület az EU külpolitikájában Elemzők szerint Kallas új energiát hozhat az EU külpolitikájába, különösen Josep Borrell visszafogottabb stílusa után. Egy nyugat-európai külügyminiszter szerint Kallas „friss levegőt hoz majd.” Ugyanakkor az EU külügyi főképviselői szerepe korlátozott, mivel minden döntéshez a tagállamok egyetértése szükséges.
Kihívások és első lépések Kallas már első hetében szankciókat helyezett kilátásba Moszkva-barát grúz vezetők ellen, és kijelentette: „Az EU győzelemre akarja segíteni Ukrajnát.” Ennek ellenére kérdéses, hogy Kallas képes lesz-e megtartani határozott stílusát egy olyan szerepben, amely konszenzust kíván.
Kallas határozott fellépése és oroszellenes politikája új kihívásokat jelenthet az EU belső politikai színterén, különösen Orbán Viktor számára, aki eddig sokszor élt vétójogával a közös döntések megakadályozására. Az elkövetkező hónapokban derül majd ki, hogy Kallas mennyire képes egyensúlyozni a tagállamok eltérő érdekei között, miközben határozott külpolitikai irányvonalat képvisel.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!