Brüsszeli feszültség: Orbán embere keresztbe tett az orosz energiafüggés megszüntetésének?
Egy váratlan húzás késlelteti az EU orosz energiafüggetlenségi tervét
Miközben az Európai Bizottság már majdnem véglegesítette azt a dokumentumot, amely a kontinens orosz energiahordozóktól való elszakadását segítené, egyetlen ember váratlan lépése megakasztotta a folyamatot: Várhelyi Olivér, Magyarország uniós biztosa.
Politikai játszma vagy jogos aggály?
A háttérben zajló tárgyalásokról három, névtelenséget kérő tisztviselő számolt be. Szerintük Várhelyi egy eljárásjogi kifogással állt elő néhány órával a tervezett bejelentés előtt, megakasztva ezzel a dokumentum elfogadását.
„Ez egy politikai húzásnak tűnik” – mondta egyikük, hozzátéve, hogy bár a kifogás nem fogja véglegesen megakadályozni a terv elfogadását, komoly késedelmet okozhat.
Várhelyi portfóliója és a kérdéses terv: van kapcsolat?
A furcsaságot tovább növeli, hogy Várhelyi jelenlegi portfóliója – amely az egészségüggyel és állatvédelemmel foglalkozik – látszólag semmilyen közvetlen kapcsolatban nincs az energiaügyekkel. Az EU 27 biztosa közösen dönt az ilyen stratégiákról, de Várhelyi fenntartása miatt most vitára kényszerülnek.
Függetlenség kontra nemzeti érdekek
Az uniós biztosoknak hivatalosan teljes függetlenségben kell dolgozniuk, nem képviselhetnek nemzeti kormányzati álláspontot. A Bizottság etikai kódexe világosan kimondja:
„Függetleneknek kell lenniük, és nem fogadhatnak el utasításokat kormányoktól vagy más szervezetektől.”
Mindezek ellenére Várhelyi lépése összecseng Orbán Viktor korábbi álláspontjával, miszerint Magyarország ellenzi az újabb orosz energiaszankciókat, és a meglévő mentességeket arra használja, hogy növelje az orosz importot.
Von der Leyen bizalmat váltott portfólióra?
Várhelyi korábban a bővítési politikát felügyelte, ám miután Ursula von der Leyen biztosította második mandátumát, egy kevésbé hangsúlyos területre helyezték át. Ez is felvet kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy most miért szól bele olyan erőteljesen az energiaügyekbe. - számolt be róla a politico
Mi következik most? A Bizottság kezében a döntés
Az energiaügyi biztos, Dan Jørgensen még ezen a héten bemutathatja a tervet, de csak akkor, ha sikerül elsimítani a mostani konfliktust. A javaslat várhatóan új jogi lehetőségeket kínál majd a cégek számára arra, hogy felmondják a meglévő orosz szerződéseiket, és megelőzzék a jövőbeni megállapodásokat.
Feszültségek és árnyékok a háttérben
Egyelőre nem tudni, hogy Várhelyi pontosan milyen aggályokra hivatkozott, mivel hivatalos indoklás nem érkezett sem tőle, sem szóvivőjétől. A magyar külügyminisztérium és brüsszeli nagykövetség sem reagált arra a kérdésre, hogy az akciót egyeztették-e Orbán Viktorral.
Mindez újra ráirányítja a figyelmet arra a kényes egyensúlyra, amit az EU próbál fenntartani: hogyan kezelje az energiapolitikai törekvéseit úgy, hogy közben tagállami politikai befolyások ne akasszák meg a közös célokat.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!