Kulka János: „Ösztönösen távolodnak tőlem, de nincs veszíteni valóm”
Gyárfás Dorka legújabb könyve különleges betekintést nyújt Kulka János életébe, aki a magyar színház és film világszerte ismert alakja, Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész. A könyv, amely egyszerűen csak *Kulka* címmel jelent meg, nem hagyományos életrajzi kötet, hanem egy érzelmekkel teli portré, amely a művész belső világát és vívódásait is feltárja.
Kulka János élete 2016-ban fordult óriásit, amikor egy sztrók következtében újra kellett tanulnia az alapvető képességeket, mint a járás és beszéd. Az életmentő műtét és az azt követő rehabilitáció hosszú és küzdelmes időszakot jelentett számára, ami teljesen megváltoztatta nemcsak a fizikai állapotát, hanem lelki életét is. Ez az átalakulás és a hozzá kapcsolódó érzések áthatják Gyárfás Dorka könyvét is, amelynek lapjain Kulka őszinte és szókimondó válaszokkal tárja fel gondolatait.
A színész afáziával, azaz beszédzavarral küzd, amely az éber értelem és a gondolatok közlése közé ékelődik. „Afáziás vagyok, rövid szavakkal, szótagokkal beszélek” – vallotta be. Ez a helyzet mélyen befolyásolja, hogyan él és kommunikál a világgal, és mindezt fanyar iróniával, ugyanakkor nagy bölcsességgel fogadja. Kulka szavaiból világosan érződik, hogy bár nehéz újra megértetni magát a világgal, sokszor úgy érzi, így rövid szavaival is sikerül átadnia azt, amit igazán mondani akar. - számolt be róla a blikk
„Félnek, ösztönösen távolodnak”
A sztrók mélyreható változást hozott az emberi kapcsolataiban is. Kulka elmondása szerint sokan nem tudják, hogyan viszonyuljanak új állapotához, és gyakran ösztönösen eltávolodnak tőle. „Nem! Félnek. A Kulka sztrókos. Nem tudnak vele mit kezdeni. Félnek, ösztönösen távolodnak” – mesélte. Az elszigetelődés és az elhagyatottság érzése ellenére azonban már nem szorong a kapcsolatok elvesztése miatt. „Nincs veszítenivalóm” – fogalmazta meg ezt az új életérzést, amely a félelem helyére lépett.
Egy csendes nyugalom és a távolság az emberektől
A sztrók óta Kulka János élete nemcsak fizikailag, de lelkileg is teljesen megváltozott. Míg korábban „hisztis” volt és állandóan dolgozott, most csendes nyugalommal tekint az életre, amelybe belefér a távolság is. Bár azt is elismeri, hogy nincs igazán pozitív oldala annak, ami vele történt, úgy érzi, sokkal kevesebbet szorong. Az emberek távolsága azonban továbbra is furcsasággal tölti el.
A *Kulka* című könyv nem csupán egy színész életútját követi, hanem egy olyan ember belső átalakulását is bemutatja, aki megjárta a sötétséget és most egy új, önazonos életet él.